Projekt Zelená domácnostiam bude pokračovať, zmien však možno očakávať viac

Energetika, solárne panely
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) plánuje pokračovať v poskytovaní dotácií pre domácnosti na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE).

Poukážky na inštaláciu zariadení

Ako uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič, prioritou agentúry je v lete sprístupniť pomoc zameranú na obnovu verejných budov a na jeseň pomoc pre podniky.

„Zároveň robíme všetko preto, aby v tom čase pokračoval aj náš úspešný projekt Zelená domácnostiam vo všetkých regiónoch. Podobným spôsobom s jednoduchou administratívou plánujeme poskytovať aj poukážky na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov pre mikro, malé a stredné podniky,“ dodal Jurikovič.

V novom programovom období je pri využívaní európskych fondov kladený zvýšený dôraz na prvoradosť úspor energie, vnútorné prostredie budov a adaptačné opatrenia na zmenu klímy.

Formy podpory a jej zameranie

Podmienky budú podľa Jurikoviča nastavené tak, aby podporené projekty „nespôsobovali významnú škodu“ a životné prostredie ovplyvňovali čo najmenej.

„Zmien však možno očakávať viac. Rozšíria sa formy podpory a jej zameranie. K tradičných dopytovo orientovaným výzvam pribudnú takzvané integrované územné investície, v rámci ktorých si regióny určia priority a sami vyberú strategické projekty. Pri analýze možností, ako zvýšiť energetickú sebestačnosť a stabilitu, im budú pomáhať odborníci v regionálnych energetických centrách,“ konštatoval Jurikovič.

Pomoc pre podniky už nebude obmedzená len na priemyselnú sféru, ale budú ju môcť čerpať podniky zo všetkých sektorov.

Po novom bude oprávnené aj financovanie prieskumných projektov pre geotermálnu energiu a plánovaná je aj podpora pre aktívnych spotrebiteľov a energetické komunity. „Vôbec po prvýkrát od spustenia štrukturálnych fondov na Slovensku bude SIEA administrovať aj pomoc určenú pre podniky a verejný sektor v Bratislavskom samosprávnom kraji,“ uzavrel Jurikovič.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stanislav Jurikovič
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra