Prvé kolo americko-iránskych rozhovorov vo Švajčiarsku položilo dobrý základ pre dosiahnutie finálnej dohody o ukončení vojny na Blízkom východe, vyhlásil v pondelok americký viceprezidentJD Vance.
„Vytvorili sme veľmi dobrý základ pre úspešnú finálnu dohodu,“ povedal Vance novinárom vo švajčiarskom rezorte Bürgenstock. „Konečná dohoda je dom… Dom sme ešte nepostavili, ale úspešne sme položili základy, aby sme sa dostali na dobré miesto pre americký ľud,“ dodal.

Napriek počiatočným mrzutostiam priniesli iránsko-americké rokovania pokrok v otázke Hormuzu aj Hizballáhu
Viceprezident zároveň oznámil, že Teherán súhlasil s opätovným povolením prístupu inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) k svojim jadrovým zariadeniam. „Iránci súhlasili, že opäť pozvú inšpektorov MAAE do krajiny,“ uviedol. Podľa neho ide o „významný míľnik pre americký ľud a prvý krok k trvalej denuklearizácii alebo trvalému ukončeniu jadrového zbrojného programu v Iráne“.
Iránsky rezort diplomacie predtým informoval, že na stretnutí vo Švajčiarsku sa obe strany zbežne dotkli aj otázky jadrového programu, no nemožno to zatiaľ považovať za začiatok jadrových rozhovorov. „Prebehla veľmi krátka diskusia o jadrovej otázke, ale nehovorilo sa o žiadnych detailoch a nemožno povedať, že sa začali rokovania o jadrovom programe,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí.
Viceprezident tiež pred novinármi vyhlásil, že strategický Hormuzský prieliv je otvorený a teraz „cezeň pretekajú milióny a milióny barelov ropy… , ktoré predtým netiekli“.
