Mimoriadnu schôdzu o vysokých cenách energií presunuli na piatok, plénum nebolo uznášaniaschopné (naživo)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atmosféra v pléne parlamentu počas rokovania mimoriadnej 10. schôdze Národnej rady SR k vysloveniu nedôvery predsedovi vlády Igorovi Matovičovi. Bratislava 23. júl 2020.
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 19. januára 2023, 14:10

Poslancom sa nepodarilo vo štvrtok otvoriť mimoriadnu schôdzu o cenách energií a emisných kvótach. Plénum nebolo na dvakrát uznášaniaschopné. Poslanci skúsia otvoriť schôdzu v piatok ráno.

„Presúvame zisťovanie uznášaniaschopnosti Národnej rade SR k tomuto bodu na piatok o 9.00. V prípade, ak sa bude opakovať tento scenár, tak to budeme presúvať tento bod na riadnu schôdzu až 31. januára,“ povedal po rokovaní poslaneckého grémia predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Riziká úpadku Slovenska

Poslanci Smeru-SD s podporou niekoľkých poslancov Hlasu-SD a nezaradených poslancov Tomáša Tarabu, Štefana Kuffu a Filipa Kuffu navrhujú prijať uznesenie „k opatreniam k odstráneniu zlyhávaní hospodárskej, sociálnej, bezpečnostnej a ďalších verejných politík, zakladajúcich riziká úpadku Slovenska“.

Viac o téme: Energetická kríza

Žiadajú okamžité prijatie opatrení na posilnenie odolnosti hospodárstva, verejnej sféry a obyvateľstva voči extrémnemu nárastu cien energií.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Zároveň požadujú kontrolu činnosti cenových orgánov s dôrazom na prijímanie opatrení na zamedzenie nežiadúceho cenového vývoja základných potravín a ostatných životne dôležitých tovarov. Chcú tiež pomoc pre ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v boji s vysokými cenami za energie.

Riešiť chcú aj emisné kvóty

Ďalším bodom programu mimoriadnej schôdze má byť návrh poslanca strany Sme rodina Jaroslava Karahutu na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o obchodovaní s emisnými kvótami. Upravuje percentuálnu výšku použiteľného výnosu z dražieb kvót, ktoré sú príjmom Environmentálneho fondu, a to z pôvodných 30 percent na 70 percent.

Zároveň upravuje výšku percentuálneho prerozdelenia výnosu z dražieb kvót CO2, a to tak, aby sa 35 percent použilo na financovanie schém štátnej pomoci v prípadoch, v ktorých sa predpokladá značné riziko úniku uhlíka v súvislosti s premietnutím nákladov kvót do cien elektrickej energie a 10 percent išlo na podporu činností spojených s administratívnym zabezpečením plnenia záväzkov SR v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov.

Ministerstvo životného prostredia SR reagovalo, že poslanecká novela zákona v znení, v akom je predložená, k riešeniu problému neprispeje a odmieta zneužitie témy vysokých cien energií zo strany opozície.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárFilip KuffaJaroslav KarahutaŠtefan KuffaTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSMER-SDŽivot - národná strana