Malí podnikatelia sa dočkali, dostanú nové zálohové platby so zastropovanými cenami plynu a elektriny (video)

Karel Hirman
Minister hospodárstva Karel Hirman mal tlačovú besedu o nových opatreniach v energetike. Reprofoto: www.facebook.com

Odberatelia, ktorých ročná spotreba nepresahuje 30 megawatthodín v elektrine a 100 megawatthodín v plyne a ceny im určuje regulačný úrad, dostanú od svojich dodávateľov nové zálohové platby. Tie už budú obsahovať maximálne ceny za silovú elektrinu na úrovni 199 eur za megawatthodinu a za plyn vo výške 99 eur za megawatthodinu.

Nové zálohové faktúry

Vládny kabinet schválil na pondelkovom rokovaní kompenzácie pre dodávateľov energií, ktoré im bude štát v plnej výške nad zastropovanými cenami vyplácať počas celého roka.

Viac o téme: Energetická kríza

Podnikateľom, ktorým prišli zálohové faktúry s extrémne vysokými cenami budú vystavené nové zálohové faktúry,“ povedal po rokovaní vlády predseda vlády Eduard Heger. Extrémne vysoké zálohové faktúry dostalo podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana len zlomok malých podnikateľov.

Schéma pomoci

Mnohí dodávatelia práve na základe žiadosti ministerstva vystavenie zálohových platieb pozastavili. Tak to napríklad urobili veľkí dodávatelia ako SPP či ZSE Energia,“ dodal Hirman.

Pre neregulované podniky bude podľa ministra pokračovať schéma pomoci, ktorú ministerstvo realizovalo v decembri.

Prostriedky sú navýšené

Výzva bude spustená v nasledujúcich dňoch,“ zdôraznil Hirman. Štát týmto podnikom preplatí 80 % nákladov nad zastropovanými cenami, teda pri elektrine nad 199 eur za megawatthodinu a pri plyne za 99 eur za megawatthodinu.

Prostriedky vyčlenené na prvý kvartál sú v tejto schéme pomoci navýšené na dvojnásobok. To znamená, že jeden subjekt môže získať mesačne maximálne 200 tisíc eur. Do konca marca teda 600 tisíc eur.

Finančná katastrofa sa nekoná

Ako uviedla predsedníčka Združenia dodávateľov energií Jana Ambrošová, dodávatelia energií akceptujú rozhodnutie vlády a súhlasia s kompenzáciami zo strany štátu. Ako dodala, dodávatelia energií odberateľom, ktorí už stihli zaplatiť nové navýšené zálohové faktúry, vrátia peniaze a vystavia nové zálohové faktúry. „Prídu opravené zálohové faktúry,“ povedala Ambrošová.

Žiadna finančná katastrofa sa nekoná a nebude sa konať. Dnešné nariadenie vlády rieši túto situáciu a stanovuje cenové podmienky pre malé podniky tak, aby mohli malí podnikatelia fungovať bez cenových šokov,“ konštatoval Hirman.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJana AmbrošováKarel Hirman
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRZDE Združenie dodávateľov energií