Poľská skupina ORLEN začala spolu s nórskou energetickou spoločnosťou Equinorťažbu plynu z poľa Eirin v Severnom mori. Plyn z nového ložiska už smeruje do Poľska cez dánsky vstupný bod Nybro a plynovod Baltic Pipe. Informoval o tom ORLEN.
Pole Eirin sa nachádza približne 250 kilometrov západne od Stavangeru. Vyťažiteľné zdroje ložiska sa odhadujú na 27,6 milióna barelov ropného ekvivalentu vrátane približne 3 miliárd štandardných kubických metrov zemného plynu.
ORLEN Upstream Norway má v projekte podiel 41,3 percenta. Zvyšný podiel patrí spoločnosti Equinor, ktorá je prevádzkovateľom poľa.
Využijú existujúcu platformu
Produkčný vrt na poli Eirin je napojený na existujúcu platformu Gina Krog, ropno-plynové zariadenie v Severnom mori, cez ktoré sa využije už vybudovaná infraštruktúra. Podiel v nej má aj ORLEN.

ORLEN rozšíril flotilu LNG tankerov, posilní dodávky plynu do Poľska
Napojenie poľa Eirin má zároveň predĺžiť využívanie platformy Gina Krog približne o sedem rokov. ORLEN očakáva, že vďaka tomu získa zo svojho podielu dodatočne približne 4 milióny barelov ropného ekvivalentu.
Význam má aj Baltic Pipe
Plyn z polí Eirin a Gina Krog sa prepravuje do komplexu Sleipner, kde sa upravuje na komerčné parametre. Následne smeruje do dánskej plynárenskej sústavy a odtiaľ do Poľska cez Baltic Pipe.

Chevron vstupuje do prieskumu ropy a plynu pri Malte
Projekt má pre ORLEN význam najmä z hľadiska posilnenia vlastnej ťažby na nórskom kontinentálnom šelfe a diverzifikácie dodávok plynu do Poľska. ORLEN a Equinor zároveň avizujú ďalšie prieskumné aktivity v oblasti Gina Krog – Eirin.
Ťažba z poľa Eirin má podľa ORLENu nižšiu emisnú náročnosť ako priemer nórskeho kontinentálneho šelfu. Platforma Gina Krog je od roku 2023 napájaná elektrinou z pevniny.












