Legislatívna smršť regulačného úradu pokračuje, chystá viaceré zmeny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina, vysoké napätie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenskú energetiku zdá sa čakajú výrazné zmeny. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) totiž nepoľavuje pri zmenách energetickej legislatívy.

Zmena štyroch vyhlášok

Najnovšie plánuje meniť štyri vyhlášky, ktoré hovoria o štandardoch kvality. Zmeny sa budú týkať plynárov, elektroenergetikov, vodárov ako aj teplárov.

Cieľom návrhov vyhlášok v plynárenstve, elektroenergetike, teplárenstve a vo vodárenstve je spresnenie definícií jednotlivých štandardov kvality, doplnenie nových štandardov kvality, osobitne v oblasti dodávky plynu, sprísnenie doteraz uplatňovaných štandardov kvality, sprísnenie požadovanej úrovne štandardov kvality.

Úprava spôsobu výpočtu a výšky kompenzácie

ÚRSO chce zmenou tejto vyhlášky taktiež upraviť spôsob výpočtu a výšky kompenzačnej platby, podmienky vyplatenia kompenzačnej platby, ako aj vyhodnocovanie štandardov kvality.

K pripravovaným novým vyhláškam sa môže verejnosť vyjadriť do júna tohto roka, kedy plánuje regulačný úrad začať s pripomienkovým medzirezortným konaním.

Štandardy kvality sa zameriavajú na ochranu koncových odberateľov, predstavujú súbor pravidiel a postupov, ktoré musí dodávateľ a prevádzkovateľ dodržiavať, aby odberateľ za cenu, ktorú platí za energie a vodu, dostal primeranú kvalitu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví