Lacnejšia elektrina, plyn aj teplo pre domácnosti. ÚRSO posunul cenové vyhlášky do pripomienkového konania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, elektrina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com - koláž SITA Energetika.
Tento článok pre vás načítala AI.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už predložil nové vyhlášky do pripomienkového konania. Nové cenové vyhlášky majú podľa regulačného úradu priniesť lacnejšiu elektrinu, plyn a teplo pre slovenské domácnosti a stabilitu pre ostatných účastníkov trhu. Účinnosť vyhlášok predpokladá regulátor od začiatku júla tohto roku.

Novelizácia cenovej vyhlášky v oblasti elektriny prinesie zmenu rozsahu a štruktúry oprávnených nákladov, úpravu spôsobu odpisov, úpravu vstupných parametrov formujúcich výsledné tarify pre prenos, distribúciu a za dodávku elektriny, zmenu metodiky tarify za prevádzkovanie systému, ako aj zvýšenie platby za rezervovanú kapacitu.

Vyššia transparentnosť

„Pre všetkých účastníkov trhu prinesie novela ešte vyššiu transparentnosť regulácie, spravodlivé a nediskriminačne nastavenie a prerozdelenie nákladov a výnosov medzi jednotlivých účastníkov trhu,“ dodal hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Nová cenová vyhláška v oblasti plynu má špecifikovať ekonomicky oprávnené náklady a upresniť výpočty cien regulovaných činností v plynárenstve, čo predpokladá pozitívny vplyv pre koncových odberateľov plynu.

Taktiež má priniesť stabilné a predvídateľné prostredie v oblasti regulácie, či už pre regulované subjekty ako aj pre všetky kategórie odberateľov plynu

Zmierniť chcú dopady inflácie

Novelizáciou cenovej vyhlášky v oblasti tepla chce ÚRSO zmierniť negatívne dopady vysokej inflácie na výšku fixných platieb za teplo všetkým odberateľom.

„V prípade, ak je teplo dodávané zo sústavy tepelných zariadení, v ktorej pôsobia ako výrobca a distribútor tepla tzv. prepojené podniky, očakávame pri dodávke tepla z takýchto sústav tepelných zariadení vzhľadom na navrhnutý znížený zisk pre takýto typ regulovaných subjektov, pozitívny vplyv na cenu tepla,“ vysvetlil Igaz.

Novela teplárenskej vyhlášky má zaviesť presný spôsob rozdelenia spoločných nákladov pri výrobe tepla a chladu v jednom zariadení, napríklad tepelným čerpadlom. „To prinesie zvýšenie spravodlivosti a transparentnosti platieb za obe komodity pre ich odberateľov,“ konštatoval Igaz.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví