Hirmanovo ministerstvo v spolupráci so zástupcami zväzov pripraví podmienky novej výzvy na pomoc s vysokými cenami energií

Karel Hirman
Dočasne poverený minister hospodárstva SR Karel Hirman. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Podmienky a finančné limity novej výzvy na pomoc s vysokými cenami energií pre veľké fabriky pripraví Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci so zástupcami zväzov a zamestnávateľov tak, aby boli čo najoptimálnejšie. Aj o tom dnes rokoval minister hospodárstva Karel Hirman so zástupcami väčších a energeticky náročnejších podnikov.

Výzva k novej schéme

„Dnešné stretnutie sa uskutočnilo na základe dohody z konca minulého roka, ktorú sme mali medzi ministerstvom a zamestnávateľskými zväzmi. Tá znela, že hneď ako to bude možné po notifikácii, stretneme sa spolu a na odbornej úrovni pripravíme výzvu k novej schéme tak, aby bola čo najvýhodnejšia pre čo najväčší počet slovenských podnikateľov,“ uviedol po rokovaní minister.

Schému pre Slovensko notifikovala Európska komisia na konci januára. Finančný rámec bol stanovený vo výške 600 mil. eur. V nasledujúcich dňoch budú zástupcovia zväzov distribuovať podnikateľským subjektom dotazníky na zozbieranie potrebných informácií a dát. Zástupcovia ministerstva a zväzov sa taktiež dohodli na vytvorení expertnej pracovnej skupiny.

Výška dotácie

Nová schéma je určená skôr pre väčšie podniky a podniky náročnejšie na energiu. Výška dotácie a jej maximálne limity sú stanovené v štyroch úrovniach, pričom základom je poskytnutie pomoci pre všetky podniky spĺňajúce všeobecné kritéria pomoci. Podmienkou vyplatenia vyšších limitov pomoci bude v troch zo štyroch možností medziročný pokles EBITDA oproti roku 2021, a to minimálne o 40 %, alebo dosiahnutie zápornej EBITDA.

Rezort hospodárstva už v minulom roku pripravil schému pomoci určenú pre menšie a stredné podniky a všetky subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť. V tejto pomoci bude pokračovať aj v roku 2023. Výzva bude zverejnená v polovici februára, kedy bude možné spätne požiadať o kompenzácie za január.

Žiadatelia budú môcť získať dotáciu vo výške 80 % oprávnených nákladov za energie z rozdielu z nákupnej ceny komodity a výšky stropu komodity, ktorá je v prípade elektriny 199 eur/MWh a v prípade plynu 99 eur/MWh.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel Hirman
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR