Slovenské elektrárne pokračujú v dostavbe štvrtého mochovského bloku. Hirmanovi povedali, kedy dosiahnu dôležitý míľnik

Atómová elektráreň Mochovce SE
Atómová elektráreň Mochovce. Foto: SE

Slovenské elektrárne naďalej pracujú aj na dostavbe štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR po návšteve ministra Karela Hirmana v Mochovciach, dosiahnutie dôležitého míľniku výstavby štvrtého mochovského bloku sa predbežne očakáva v polovici septembra, kedy sa upresní aj definitívny termín ukončenia jeho výstavby.

Zástupcovia Slovenských elektrární informovali ministra Hirmana o aktuálnom stave tretieho bloku. Ten už počas skúšobného procesu spúšťania vyrobil prvú gigawatthodinu elektrickej energie. Skúšky budú pokračovať v najbližších dňoch tzv. prifázovaním druhej turbíny tretieho bloku. Postupne sa bude zvyšovať výkon tretieho bloku, ktorý ide aktuálne na približne 20 % výkonu.

„V ďalších týždňoch sa budú testovať rôzne režimy a až po úspešnom a bezpečnom zvládnutí všetkých skúšok bude možné uviesť tretí blok naplno a trvalo do prevádzky,“ konštatoval rezort hospodárstva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Samotný blok bol prvýkrát prifázovaný k sieti v utorok 31. januára a pri jeho plnom výkone bude pokrývať približne 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceMH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárne