Rusko, Saudská Arábia, Katar a Venezuela sú pripravené zmraziť ťažbu ropy na januárových úrovniach, musia sa však pripojiť aj ostatné producentské krajiny, tvrdí ruský minister energetiky Alexander Novak.
Rusko, Saudská Arábia, Katar a Venezuela sú pripravené zmraziť ťažbu ropy na januárových úrovniach, pokiaľ sa k tomuto kroku pripoja aj ostatné producentské krajiny. Po rokovaniach v katarskej metropole Dauhá to uviedol v utorok vo vyhlásení ruský minister energetiky Alexander Novak. Hovorca Kremľa Dmitrij Peškov jeho vyjadrenie odmietol komentovať.
Rokovania medzi členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a Ruskom o zmrazení ťažby ropy na úrovni z januára tohto roka budú pokračovať. Venezuelský minister ropného priemyslu Eulogio Del Pino uviedol, že ďalšie rozhovory sa uskutočnia s Irakom a Iránom v stredu v Teheráne. Zmraziť produkciu sú ochotné štyri krajiny, a to Rusko, Saudská Arábia, Katar a Venezuela. Dohoda je však podmienená pripojením sa iných krajín. Irán, ktorý je členom OPEC-u, hovorí, že ťažbu v najbližších mesiacoch zvýši, keďže chce opätovne získať trhový podiel, ktorý stratil po rokoch zahraničných sankcií. „Naša situácia je úplne odlišná od tých krajín, ktoré v posledných rokoch produkovali na vysokých úrovniach,“ povedal pre agentúru Reuters vysokopostavený zdroj oboznámený s uvažovaním Iránu.
Avšak dva neiránske zdroje pre Reuters uviedli, že Teheránu sa pravdepodobne ponúknu špeciálne podmienky. „Irán sa vracia na trh a musí sa mu predložiť špeciálna možnosť,“ povedal jeden zo zdrojov. Cena ropy po správe o rokovaní ropných krajín najprv stúpla na úroveň 35,55 USD za barel, ale neskôr zisky okresala a obchodovala sa pod hranicou 34 USD za barel.
Medzinárodná agentúra pre energetiku (EIA) predpokladá, že nadmerná ponuka ropy na globálnych trhoch pretrvá po celý rok 2016. Podľa správy zverejnenej minulý týždeň by sa síce nemal naplniť extrémny scenár poklesu cien až na úroveň 10 USD za barel, výrazné zotavenie zo súčasných miním je však rovnako nepravdepodobné. Globálny dopyt po rope bude podľa EIA v aktuálnom roku rásť tempom 1,2 mil. barelov denne (bpd). To predstavuje výrazné spomalenie v porovnaní s vlaňajšou mierou rastu 1,6 mil. bpd.