Cieľom dodávateľov energií je lobing a zachovanie nadmerných ziskov, reaguje Galek na tvrdenia o zdražení plynu

Karol Galek
Karol Galek. Foto: SITA/Branislav Bibel

Takzvaná skladovacia povinnosť pre dodávateľov plynu nezvýši cenu zemného plynu pre domácnosti či firmy. Je o tom presvedčený podpredseda SaS a poslanec Národnej rady SR Karol Galek, ktorý predložil do parlamentu novelu zákona o energetike, na základe ktorej by mali dodávatelia povinnosť uskladniť v zásobníkoch určité množstvo plynu.

O zvyšovaní cien plynu po prijatí novely zákona hovorí Združenie dodávateľov energií. Strana SaS sa voči ich tvrdeniam ohradzuje.

Verejnosti podsúva nepravdivé tvrdenia

Podľa poslanca Galeka, Združenie dodávateľov energií podsúva verejnosti nepravdivé tvrdenia. „Ich cieľom je lobing a zachovanie ich nadmerných ziskov na úkor odberateľov. Skladovacia povinnosť, ktorú sme navrhli v parlamente, sa týka uskladnenia 20 % objemu z domácej spotreby plynu. Tento návrh v konečnom dôsledku zvýši energetickú bezpečnosť Slovenska a zníži ceny plynu pre spotrebiteľov, keďže jeho nákup a uskladnenie sú v súčasnosti najlepšou poistkou voči vysokým spotovým cenám v budúcnosti,“ myslí si Galek.

Zdraženie plynu

To, o koľko môže v prípade schválenia novely zákona parlamentom zdražieť plyn, nie je podľa Združenia dodávateľov energií jasné. Poslanecký návrh, ktorý kopíruje nedávno zamietnutý vládny návrh, totiž neobsahuje ani analýzu, s akým zvýšením cien plynu musia v prípade jeho schválenia počítať domácnosti, firmy či verejný sektor. Podľa združenia sa však náklady budú pohybovať v desiatkach miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Galek
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaZDE Združenie dodávateľov energií