Ceny plynu pôjdu nízko a narazia na „dno“. Ako je to možné a kde je hranica, vysvetľujú analytici

Dáta bez pátosu, plyn
Foto: www.facebook.com www.gettyimages.com - SITA Energetika.

Trhové ceny plynu v Európe sa aj napriek stále zimnému obdobiu, kedy je spotreba plynu najvyššia, vyvíjajú veľmi priaznivo.

V prípade plynu ide o samé dobré správy

Ako informovali analytici z Dáta bez pátosu na sociálnej sieti, v cene plynu zo začiatku zimy na úrovni 146 eur za megawatthodinu sme na mieste stoviek škrtli jednotku a v súčasnosti sa plyn s dodávkou o mesiac predáva za 46 eur za megawatthodinu.

„A to sa deje v čase zimy, v čase vysokej spotreby v elektrárňach na plyn, aj dnes v čase chladu v západnej Európe a stále v nestabilnej situácii na Ukrajine,“ podotkli analytici. Slovenskí analytici z Dát bez pátosu dokonca tvrdia, že v prípade cien plynu ide o samé dobré správy a je len otázka času, kedy ceny plynu narazia na „dno“.

„Kde to môže skončiť? Nízko. Koľko je to nízko? Plyn bol aj pod 20 eur až pod 10 eur za megawatthodinu. Udrží sa cena nízko? Nemusí, ale môže. Dnes je ťažko predávať plyn draho. A pri nízkych cenách potiahne plyn dole aj cenu elektriny, a následne sa rozbehne aj utlmený priemysel, lebo dnešné ceny sú na úrovni leta 2021. A vtedy sa na ceny plynu v priemysle málokto sťažoval,“ konštatovali analytici.

Obrovské rozdiely spotreby plynu v EÚ

Analytici zdôraznili, že rok pri analýze trendov pozerajú na fundamenty a nešíria poplach. Podľa nich je plynu v súčasnosti v ponuke ako dreva, spotreba EÚ razantne klesá, zásoby sú na dvojnásobných úrovniach ako minulý rok a zima do troch týždňoch týždňov končí.

„Nejde len o typ počasia a teploty, lebo môže prísť mráz, ale sú dlhšie dni, reálne viac solárnej energie, marec je mesiac s ‚najviac‘ vetrom a to jadro vo Francúzsku ide na +40gigawatthodín,“ podotkli analytici.

Rozdiely spotreby plynu v EÚ sú počas roka obrovské. V januári a vo februári je spotreba aj trikrát vyššia v porovnaní s mesiacmi jún, júl, august. V Európe vo februári málo fúkalo a veľmi premenlivo. Kapacity plynových elektrární boli vysoko využívané v špičke. Vo februári sa znížili zásoby plynu v o 11 percentuálnych bodov zo 72 % na 61 %.

„Import plynu do EÚ je v prvých ôsmich až deviatich týždňoch tohto roka na úrovni 5,5 až 6,0 miliárd metrov kubických týždenne a ponuka je dostatočná,“ uzavreli analytici.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dáta bez pátosu