Firmy si môžu na kompenzáciách za drahé energie rozdeliť 280 miliónov, predĺženie štátnych dotácií nie je isté

Peniaze, energie, ceny energií, kúrenie, elektrina, plyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Firmy pôsobiace na Slovensku si môžu na kompenzáciách za drahé energie rozdeliť 280 miliónov eur. Toľko prostriedkov nateraz cez Ministerstvo hospodárstva SR vyčlenil štát na dotácie na drahé energie pre mikro, malé, stredné či veľké podniky na prvý kvartál tohto roka.

Možnosti štátneho rozpočtu

Firmy sa môžu o dotácie uchádzať za mesiace január, február a marec tohto roku spätne až do konca júna 2023. Či sa obdobie prideľovania kompenzácií v budúcnosti predĺži aj o ďalšie mesiace, nie je nateraz jasné. Podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana bude všetko záležať od možností štátneho rozpočtu.

Viac o téme: Energetická kríza

Oprávneným príjemcom dotácie môže byť podnik, ktorý vykonáva hospodársku činnosť bez ohľadu na jeho právny status a spôsob financovania a bez ohľadu na jeho veľkosť.

Zriadené odborné miesto

Hospodárskou činnosťou je každá činnosť spočívajúca v ponuke tovarov alebo služieb na trhu,“ dodalo ministerstvo hospodárstva. Oprávneným príjemcom dotácie nie je podnik, ktorý nemal zriadené odberné miesto pre odber elektriny alebo plynu.

„Oprávneným žiadateľom dotácie je subjekt, ktorý má zriadené oficiálne samostatné odberné miesto, má uzatvorenú zmluvu s dodávateľom energie a priradený oficiálny POD alebo EIC kód,“ upozorňuje rezort hospodárstva.

Štát vykompenzuje 80 percent

Štát vykompenzuje 80 % oprávnených nákladov, ktoré sa vypočítajú ako rozdiel nákupnej ceny komodity a cenového stropu pre komoditu, ktorý je v prípade elektrickej energie stanovený vo výške 199 eur za megawatthodinu a v prípade plynu vo výške 99 eur za megawatthodinu. Maximálna suma dotácie na jeden subjekt môže byť vo výške 200-tisíc eur mesačne.

Proti firme, ktorá žiada o kompenzácie za drahé energie, nesmie byť vedené konkurzné konanie, nie je v konkurze alebo v reštrukturalizácii. Firma taktiež nesmie mať právoplatne uložený trest zákazu prijímať dotácie alebo subvencie a nie je podnikom, na ktorý sa vzťahujú sankcie, ktoré prijala Európska únia v dôsledku agresie Ruska voči Ukrajine.

Ministerstvo hospodárstva za prvý deň od spustenia výzvy na kompenzácie vysokých cien elektrickej energie a zemného plynu dostalo 1 166 žiadostí v celkovej hodnote viac ako 2,2 mil. eur. Druhý deň už rezort hospodárstva evidoval takmer 3 000 žiadostí v hodnote viac ako 5,1 milióna eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel Hirman
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMH Ministerstvo hospodárstva SR