Matovič chce meniť už aj energetické zákony, prichádza s povinnosťou pre dodávateľov energií

Befunky collage 4.jpg
Foto: koláž Sita Wbn, archívne Diana Černáková

Predseda stále najsilnejšej parlamentnej strany Igor Matovič plánuje meniť energetické zákony. Spolu so svojim predsedom parlamentného hospodárskeho výboru Petrom Kremským už predložili do Národnej rady SR (NR SR) novely zákonov o regulácii v sieťových odvetviach a o energetike.

Povinnosti pre dodávateľov

Vďaka týmto novelám chcú uložiť povinnosti pre dodávateľov elektriny a plynu. Dodávatelia by mali podľa predstáv spomínaných poslancov každý mesiac predkladať regulačnému úradu svoj stav množstva energií pripravených na dodávku spotrebiteľom v ďalšom mesiaci.

Viac o téme: Energetická kríza

Minimálne budú musieť mať zabezpečený nákup energií na úrovni 85 % objemu dodávky v nasledujúcom mesiaci. Ak tak neurobia, môžu prísť o povolenie na podnikanie v energetike.

Poslanci Matovič a Kremský tvrdia, že len vylepšujú už existujúcu legislatívu. „V platnej a účinnej právnej úprave už títo dodávatelia majú ustanovenú povinnosť zabezpečiť množstvo elektriny a plynu, avšak nie je v primárnej legislatíve konkretizované, aké množstvo elektriny a plynu sa má zabezpečiť, respektíve aký zabezpečený objem a v akom časovom predstihu je možné považovať za plnenie zákonom ustanovenej povinnosti,“ uviedli poslanci, ktorí sú presvedčení, že takto dostanú odberatelia väčšiu ochranu pri dodávkach energií.

Musia zabezpečiť dostatočné množstvo

Podľa predložených noviel zákonov musia dodávatelia energií zabezpečiť dostatočné množstvo elektriny alebo plynu pre dodávku koncovým odberateľom.

Za splnenie tejto povinnosti sa bude podľa predkladateľov považovať, ak dodávateľ elektriny alebo plynu preukáže, že k 1. pracovnému dňu kalendárneho mesiaca “m-2“ má zabezpečený nákup elektriny alebo plynu na veľkoobchodnom trhu s fyzickou dodávkou v mesiaci “m“ v objeme zodpovedajúcom najmenej 85 % objemu dodávky v mesiaci “m“, ktorú možno realisticky očakávať na základe parametrov zmlúv o dodávke elektriny či plynu.

Povolenie na podnikanie v energetike

Všetky údaje o budúcej dodávke energií svojmu odberateľovi a o zabezpečenom nakúpenom množstve elektriny či plynu musí dodávateľ predložiť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Ak tak dodávateľ neurobí, môže im regulátor odobrať povolenie na podnikanie v energetike.

Novely zákonov podľa poslancov obsahujú ustanovenia, ktoré umožnia regulačnému úradu nielen zbierať údaje o zabezpečenom množstve elektriny a plynu zo strany dodávateľov, ale aj vyhodnocovať obchodné pozície dodávateľov a posudzovať ich rizikovosť vo vzťahu k ich dodávateľským záväzkom.

Tieto vyhodnotenia bude úrad zverejňovať a v prípade potreby prijímať účinné a rýchle opatrenia za účelom zabezpečenia množstva elektriny a plynu pre koncových odberateľov,“ uzavreli poslanci, ktorí navrhujú účinnosť noviel ihneď dňom vyhlásenia v zbierke zákonov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPeter Kremský
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíÚstavnoprávny výbor NRSR