Ceny elektriny sa dostali nad 80 eur za megawatthodinu, na trhoch zdražel aj plyn

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina, peniaze, účty
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Trhové ceny elektriny ako aj zemného plynu vzrástli. Ceny elektriny sa dostali nad 80 eur za megawatthodinu, ceny plynu sa pohybujú tesne pod úrovňou 26 eur za megawatthodinu.

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 81 eur za megawatthodinu.

Začiatkom roka boli ceny vyššie

Predminulý týždeň si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 70 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka boli trhové ceny elektriny na úrovni 100 eur za megawatthodinu.

Trhové ceny zemného plynu taktiež počas minulého týždňa vzrástli. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 26 eur za megawatthodinu.

Rekordné úrovne v auguste 2022

Týždeň predtým si mohli obchodníci plyn nakúpiť ešte za 23 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 35 eur za megawatthodinu.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze vlani 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať