LONDÝN 30. novembra (WEBNOVINY) – Približne dva milióny pracovníkov štátneho sektora v Británii sa zapojili do generálneho štrajku, ktorým chcú vyjadriť nesúhlas s reformou dôchodkového systému. V celej krajine sa koná asi tisíc demonštrácií, v Londýne sa štrajkujúci zhromaždili pred parlamentom a vládnymi budovami.
Zatvorené sú tisíce škôl a úradov, nemocnice fungujú v obmedzenom režime. Štrajk postihol aj najväčšie letisko v Európe Heathrow, nie však až do takej miery, ako sa očakávalo. Letisko v predstihu varovalo letecké spoločnosti pred možným 12-hodinovými meškaniami, mnohé preto zrušili na stredu naplánované prílety a odlety. Normálne funguje železničná doprava cez Lamanšský prieplav a prístavy.
Minister financií George Osborne varoval, že štrajk poškodí ekonomiku krajiny a odbory vyzval na ďalšie rokovania. Generálny tajomník odborového zväzu TUC tvrdí, že „vláda útočí na štátny sektor“ a trvá na tom, že štrajk je opodstatnený.
Najväčší štrajk za posledné desaťročia je aj najväčšou skúškou pre vládu premiéra Davida Camerona od minuloročného zvolenia do funkcie. Kabinet v utorok výrazne znížil predpoveď rastu hospodárstva na budúci rok, čo znamená ďalšie škrty v rozpočte.
Štátnym zamestnancom sa nepozdáva plánované posunutie veku odchodu do dôchodku a taktiež zvýšenie platieb do systému, ktorý im však nedokáže zaručiť vyššiu penziu. Hnev pracovníkov verejného sektora vyvolal aj plán znížiť počet pracovných miest o 300-tisíc.