Ustanovujúca schôdza parlamentu: Poslanci už zložili sľub, tajne zvolili aj predsedu a podpredsedov (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Ustanovujúca schôdza parlamentu
Zvolení poslanci NR SR za stranu Smer - slovenská sociálna demokracia (SMER-SSD), vpravo zdola: Robert Fico, Robert Kaliňák a Tibor Gašpar a zvolený poslanec za stranu Hlas - sociálna demokracia (HLAS-SD) Peter Pellegrini (vľavo) počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 25. október 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 25. októbra, 20:16

V parlamente sa v stredu konala ustanovujúca schôdza, na ktorej noví poslanci zložili aj ústavou predpísaný sľub. Taktiež zvolili vedenie parlamentu a šéfov výborov.

Úvod schôdze viedol doterajší predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), kým plénum nezvolilo jeho nástupcu, ktorým sa stal Peter Pellegrini zo strany Hlas-SD.

Naživo: Ustanovujúca schôdza parlamentu

Zloženie sľubu

Prvým bodom ustanovujúcej schôdze bolo skladanie sľubu poslancami. Po prečítaní textu ústavy zákonodarci pristupovali k pultu, na ktorom bola položená ústava. Položili na ňu ruku, povedali slovo „sľubujem“ a podali ruku doterajšiemu predsedovi parlamentu.

Foto: Ustanovujúca schôdza parlamentu

Sľub zložili aj štyria náhradníci za poslancov, ktorí sa mandátu vzdali. Traja predsedovia samosprávnych krajov, a to Trnavského, Žilinského a Bratislavského, Jozef Viskupič (OĽaNO a priatelia), Erika Jurinová (OĽaNO a priatelia) a Juraj Droba (SaS), ako aj europoslanec Michal Wiezik (Progresívne Slovensko) doručili Kollárovi písomné rozhodnutie o vzdaní sa mandátu poslanca.

Foto: Novozvolení poslanci parlamentu

Nahradia ich náhradníci, ktorí skončili prví pod čiarou za ich politickú stranu. Za Jozefa Viskupiča bude v parlamente sedieť Július Jakab, za Eriku Jurinovú Rastislav Krátky, miesto Michala Wiezika obsadí Marek Lackovič a Juraja Drobu nahradí Juraj Krúpa.

Voľba overovateľov a predsedov výborov

Ďalej nasledovalo schválenie volebného poriadku a voľba overovateľov. Overovateľmi pre 9. volebné obdobie budú Marcela Čavojová, Zuzana Matejičková, Zuzana Plevíková (všetky Smer-SD), Peter Kalivoda, Michal Moško, Igor Šimko (všetci Hlas-SD), Filip Kuffa (SNS), Zuzana Mesterová, Zuzana Števulová, Branislav Vančo (všetci PS), Jozef Pročko, Viliam Tankó (obaja (OĽaNO a priatelia), František Majerský (KDH) a Marián Viskupič (SaS).

Poslanci tiež zriadili Mandátový a imunitný výbor NR SR, Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií a určili počty členov týchto výborov.

Predsedom Mandátového a imunitného výboru Národnej rady (NR) SR sa stal poslanec strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Marián Saloň. Podpredsedníčkou Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií bude Veronika Remišová (Za ľudí).

Voľba predsedov sa uskutočnila prostredníctvom tajného hlasovania. Za Saloňa hlasovalo 143 poslancov, dvaja boli proti a jeden sa zdržal. Dva hlasovacie lístky boli neplatné. Za Remišovú hlasovalo 83 poslancov, 48 bolo proti a 15 sa zdržali. Taktiež boli dva hlasovacie lístky neplatné.

Foto: Poslanci si vyskúšali digitálny kongresový systém

Poslanci si taktiež odhlasovali budúcich členov mandátového a imunitného výboru. Tými budú Augustín Hambálek, František Petro, Jozef Smatana (všetci Smer-SD), Karol Janas, Peter Kalivoda, Roman Malatinec (všetci Hlas-SD), Filip Kuffa (SNS), Dávid Dej, Martin Pekár, Veronika Šrobová (všetci PS), Marek Krajčí (OĽaNO a priatelia), Ján Horecký (KDH) a Branislav Gröhling (SaS).

Členmi výboru pre nezlučiteľnosť funkcií budú Marcela Čavojová, Ladislav Kamenický, Zuzana Matejičková, Richard Takáč (všetci Smer-SD), Richard Eliáš, Ľubica Laššáková, Dušan Tittel (všetci Hlas-SD), Filip Kuffa (SNS), Marek Lackovič, Darina Luščíková, Zuzana Mesterová (všetci PS), Andrea Turčanová (KDH) a Ondrej Dostál (SaS).

Ďalším bodom programu je overenie platnosti voľby poslancov zvolených v septembrových parlamentných voľbách.

Zvolenie predsedu a podpredsedov

Nasledovala voľba vedenia parlamentu. Najskôr poslanci zvolili jeho predsedu, ktorým sa stal už spomínaný Pellegrini. Líder strany Hlas-SD v tajnej voľbe získal 131 hlasov, proti bolo 11 poslancov, štyria sa zdržali a dva hlasovacie lístky boli neplatné. Po zvolení si Pellegrini po prvý raz sadol na stoličku predsedu a Boris Kollár opustil rokovaciu sálu.

Poslanci ešte v tajnom hlasovaní zvolili aj podpredsedov parlamentu. Podľa predpokladov sa nimi stali Ľuboš Blaha (Smer-SD), Peter Žiga (Hlas-SD) a Andrej Danko (SNS), nominovaní budúcou vládnou koalíciou. Štvrtým podpredsedom je Michal Šimečka (PS).

Za Blahu hlasovalo 82 poslancov, proti bolo 28 a 32 poslanci sa zdržali. Žigu podporilo 88 zákonodarcov, proti hlasovalo 24, zdržalo sa 30 poslancov. Za Danka hlasovalo 83 poslancov, 11 bolo proti a 48 sa zdržalo. Šimečkovi vyslovilo podporu 92 poslancov, 29 bolo proti a 21 sa zdržalo. Tri hlasovacie lístky boli neplatné.

Parlamentné výbory

Poslanci tiež zriadili parlamentné výbory. Ide o výbor pre európske záležitosti, ústavnoprávny výbor, výbor pre financie a rozpočet, výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výbor pre sociálne veci, výbor pre zdravotníctvo, výbor pre obranu a bezpečnosť, zahraničný výbor, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, výbor pre kultúru a médiá a nakoniec výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Zároveň zriadili kontrolné výbory. Tými sú osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu, osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby, osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a výbor na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu. Poslanci už skôr zriadili mandátový a imunitný výbor a výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

Snemovňa tiež rozhodne o zriadení Výboru NR SR pre európske záležitosti a navrhne zriadenie ďalších parlamentných výborov. Následne poslanci zvolia predsedov parlamentných výborov. Potom zriadia kontrolné výbory parlamentu a zvolia ich predsedov a členov.

Ide o Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby, Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a Výbor NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoBoris KollárĽuboš BlahaPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Hlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutieNárodná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSmer - SSDSNS Slovenská národná stranaZa ľudí