Aké platy čakajú na budúcich poslancov parlamentu? Trieť biedu veru nebudú

Platy poslancov
Foto: ilustračné SITA, www.gettyimages.com - koláž SITA Webnoviny.
Tento článok pre vás načítala AI.

Platové pomery ústavných činiteľov ostávajú naďalej kontroverznou témou. Aj keď znižovanie, či zmrazenie platov politikov, už v minulosti navrhovala strana Smer-SD alebo hnutie OĽaNO, doteraz k tomu žiadna vláda nepristúpila. 

Základný plat poslanca

Platové pomery poslancov Národnej rady SR rieši zákon NR SR č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD a SNS)

Na základe toho poslancovi patrí plat vo výške trojnásobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok, začínajúc dňom zvolenia za poslanca Národnej rady SR.

Základný plat poslanca je aktuálne určený na 3 912 eur.

Príplatky a paušálne náhrady

K platu poslanca sa pripočítavajú aj funkčné príplatky, tie dostávajú predseda a podpredsedovia parlamentu a tiež predsedovia a podpredsedovia výborov.

Výška funkčných príplatkov je nasledovná:

  • predseda NR SR: 497,91 eur
  • podpredseda NR SR: 331,94 eur
  • predseda výboru NR SR: 165,97 eur
  • podpredseda výboru NR SR: 82,99 eur

K platu poslanca patria aj paušálne náhrady, ich výška sa líši podľa toho, či je poslanec z Bratislavského kraja alebo z iného.

Poslancom s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji patria aj paušálne náhrady vo výške 1,8-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca za predchádzajúci kalendárny rok, a ide o sumu 2 348 eur. Poslancom s trvalým pobytom mimo Bratislavského kraja sú paušálne náhrady vo výške 2,1 násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca a ide o sumu 2 739 eur.

Plat premiéra je zložený z troch častí

Poslanci tak majú v roku 2023 zarábať vyše 6000 eur. Nárok na vyplácanie platu majú poslanci aj po zániku mandátu a platy dostávajú ešte počas dvoch mesiacov.

Čo sa týka platov ministrov, paradoxné je, že tento rok zarobia o vyše 1000 eur menej ako radoví poslanci. Je to z dôvodu, že platy členov vlády boli minulý rok zmrazené. Základná mzda ministra je aktuálne 4 590 eur. K tomu sa pripočítavajú paušálne náhrady, ktoré sú tiež nižšie ako v prípade poslancov NR SR. Celkovo tak ministri zarobia 5 561 eur.

Plat premiéra je zložený z troch častí: základná mzda vo výške 4 590 eur, funkčný príplatok 746 eur a paušálna náhradu 1 191 eur. Dokopy tak predseda vlády za mesiac zarobí 6 528 eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky