Koalícia OĽaNO sa premenovala na Slovensko, parlament má sedem poslaneckých klubov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Ustanovujúca schôdza parlamentu
Zvolení poslanci NR SR za stranu Smer - slovenská sociálna demokracia (SMER-SSD), vpravo zdola: Robert Fico, Robert Kaliňák a Tibor Gašpar počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 25. október 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 25. októbra 2023, 14:32

V Národnej rade SR sa sformovalo sedem poslaneckých klubov. Ako informoval dosluhujúci predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), strana Smer-SD vytvorila klub so 41 poslancami, jeho predsedom je poslanec Ján Richter.

Predsedovia poslaneckých klubov

Poslanecký klub hnutia Progresívne Slovensko má 32 členov a povedie ho Martin Dubéci. Klub strany Hlas-SD s 27 členmi bude mať za predsedu Róberta Puciho.

Na čele klubu za volebnú koalíciu Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia s 15-timi poslancami bude stáť Michal Šipoš. „Zmenil sa názov strany OĽaNO na Slovensko, Za ľudí, KÚ,“ vysvetlil Kollár. Klub Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) bude mať 12 členov a jeho predsedníčkou bude Martina Holečková.

Na čele 11-členného poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) bude Branislav Gröhling. Andrej Danko bude predsedom poslaneckého klubu SNS s 10-timi členmi.

Hnutie Slovensko

Hnutie OĽaNO a priatelia stredu zmenilo svoj oficiálny názov na Slovensko. Zmena je už zaznamená v Registri politických strán.

Hnutie vo svojom stanovisku uviedlo, že to robí ako prejav verejného záväzku voči všetkým čestným ľuďom, ktorým na Slovensku skutočne záleží.

„Verejného záväzku, že tak ako roky doteraz budeme vždy stáť na strane čestných ľudí, bez ohľadu na to, koľko majetku majú či akým jazykom ich mama naučila rozprávať. Verejného záväzku, že budeme robiť všetko pre to, aby sme zlo, ktoré nám opäť unieslo štát, spoločnými silami porazili,“ uviedol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Názov zmenilo už niekoľkokrát

Hnutie Igora Matoviča s pôvodným názvom Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) už zmenilo názov niekoľkokrát, za tento rok je to už piaty zaregistrovaný názov. Do 30. januára sa hnutie volalo Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), Zmena zdola.

Do 26. mája má v Registri politických strán uvedený názov Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti – ľanovo a do 14. júna používalo oficiálny názov Obyčajní ľudia (OĽaNO), Nezávislí kandidáti (NEKA), NOVA, Slobodní a zodpovední, Pačivale Roma, Magyar Szívek.

Do stredy bolo hnutie zaregistrované ako OĽaNO a priatelia: Obyčajní ľudia (OĽANO), Nezávislí kandidáti (NEKA), NOVA, Slobodní a zodpovední, Pačivale Roma, Magyar Szívek.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoBoris KollárBranislav GröhlingIgor MatovičJán RichterMartin DubéciMartina HolečkováMatúš BystrianskyMichal ŠipošRóbert Puci
Firmy a inštitúcie Hlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutieKresťanská úniaNárodná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SDSNS Slovenská národná stranaZa ľudí