Týždeň očami Pavla Urbana: Migy môžu Hegerovi zlomiť krk a Pellegrini už pre svoj postoj vidí Ficov chrbát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter pellegrini robert fico scaled 1 676x451 1.webp
Zľava: Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini a predseda Smeru Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda konečne rozhodla, že na Ukrajinu pošle naše stíhačky MiG-29. Najväčšie útoky po tomto rozhodnutí však môžeme ešte len očakávať. Vytrpí si ich predovšetkým premiér Eduard Heger. Robert Fico prebral od Petra Pellegriniho primát v predvolebných prieskumoch. Do septembrových predčasných volieb je však ešte veľmi ďaleko.

Heger mohol poslať stíhačky elegantnejšie

Vláda našla spôsob, ako predsa len dodať migy na Ukrajinu. Podľa jej členov, našli spôsob, ako to aj právne zrealizovať, lebo pôjde o medzinárodnú zmluvu a tú môže podpísať aj iba poverený kabinet.

Väčšina z tých, ktorí aspoň trochu sledujú medzinárodné dianie a nepočúvajú iba to, čo im domáci politici vtĺkajú do hlavy, určite takýto krok akceptuje. Všetci vieme čo sa deje u našich východných susedov a pomôcť im je určite potrebné. To je všetko v poriadku, keby sme v krajine nemali aj takých, ktorým ide predovšetkým o vlastný úspech a preto už teraz vykrikujú a hrozia žalobami.

Musím však pripustiť, že celá akcia okolo dodávky migov na Ukrajinu nebola najšťastnejšie zorganizovaná. Nemuselo sa s tým ísť na verejnosť, kým nebolo dohodnuté ako to zrealizovať. Neboli by sme svedkami dennodenného meditovania celej politickej špičky, ako to urobiť.

Stalo sa to celospoločenskou témou a tak viaceré strany využili šancu, aby vyjadrili svoj negatívny postoj. Niektoré nesúhlasili so spôsobom, akým bolo rozhodnuté a iné zasa pre svoju „lásku“ k Rusku. Všetkým však ide predovšetkým o získavanie hlasov a nie o osud Slovenska.

Fico by možno osobne vítal Rusov na hraniciach

Heger možno urobil hrdinský krok, ale môže sa mu to vypomstiť. Najhlasnejší podľa očakávania je, podľa najnovších prieskumov, líder opozície Robert Fico. Ten už avizuje nejaké žaloby na prezidentku Zuzanu Čaputovú, celú vládu a neviem ešte na koho.

Je si vedomý, že ľudia majú obavy z veľkého a silného Ruska a preto ponúka, že treba radšej sedieť doma pri peci a čušať. Neviem čo by urobil, keby sme boli v podobnej situácii ako Ukrajina. Neprekvapilo by ma, keby osobne šiel privítať ruské vojská na hraniciach Slovenska, veď tak robili jeho bývalí spolustraníci v roku 1968. O Republike a ĽSNS radšej ani nebudem hovoriť.

V oveľa ťažšej situácii je Pellegrini, ktorý vie, že veľká časť občanov Slovenska je pod vplyvom ruských dezinformácií a musí im na nejaký spôsob dať za pravdu. Na druhej strane vie, že jeho budúcnosť je v spojenectve s proeurópsky orientovanými stranami, lebo v spojenectve s Ficom ho nič dobré nečaká.

Preto akože nie je proti vojenskej pomoci Ukrajine, ale hľadá všetky spôsoby, ako ju znemožniť. Jeho postoj, že Heger a minister obrany Jaroslav Naď nedokázali verejnosť presvedčiť o potrebe svojich krokov, práve naopak – čoraz väčším zmätkom dosiahli, že ľudia na Slovensku im nerozumejú najlepšie potvrdzujú tieto slová. Znamená to, že ak by nálada vo verejnosti bola kladná, tak sa aj Hlas-SD k nej pripojí. Prečo sa k zlepšeniu nálady nepripojil aj Peter Pellegrini doteraz, ale robil práve opak?

Pellegriniho Hlas stratil prvenstvo

Najnovšie prieskumy ukázali, že najsilnejšou opozičnou stranou je Smer-SD. Pellegrini doplatil na svoj postoj „ani na ľavo, ani na pravo“. Fico sa aspoň jasne vymedzuje voči pomoci Ukrajine a vie, že tam môže bodovať.

Všetky ostatné otázky, ktoré trápia občanov nechal bokom, lebo teraz sa body získavajú u tých, ktorí majú strach z vojny. Bude rozprávať všelijaké nezmysly, ale vie, že veľa ľudí mu to uverí. Vie, že spojencov môže hľadať iba u extrémistov, ale jemu to neprekáža.

Pellegrini, ako som už povedal, zatiaľ nepovedal čo chce a s kým chce. Preto mu začínajú občania čoraz menej veriť a iste má obavu, či sa mu podarí dosiahnuť svoj cieľ, aby po voľbách bol ten, ktorý bude zostavovať novú vládu.

Uvidel zároveň aj ochotu niektorých doterajších koaličných strán spolupracovať s ním, a preto si ich nechce rozhnevať. Takéto spojenectvo by určite pre neho bolo komfortnejšie, ako sadnúť si za jeden stôl s Ficom.

Nebuďme však prekvapení ak poverenie zostaviť kabinet dostane na základe výsledkov volieb niekto iný. Myslím tu predovšetkým na Progresívne Slovensko, ktoré čoraz viac šliape na päty dvom opozičným stranám. Problém pre progresívcov je, že voličov berie predovšetkým od doterajšej koalície a neviem či by malo s kým vládnuť.

Pre dosiahnutie tohto cieľa však nesmie urobiť žiadne chybné kroky ako to bolo v roku 2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eduard HegerJaroslav NaďPeter PellegriniRobert FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas-SDHnutie RepublikaKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoSMER-SDStrana Demokrati