Týždeň očami Pavla Urbana: Prečo Pellegrini uteká od Fica, nie však od Smeru? Matovič znovu hľadá vinníkov

Robert Fico, Peter Pellegrini
Predseda strany Smer-SD Robert Fico a líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Čím ďalej, tým viac sa začína Peter Pellegrini vzďaľovať od svojho bývalého mentora a politického otca Roberta Fica. Najnovšími vyhláseniami chce ukázať, že on je iný a nemieni si s ním sadnúť za spoločný vládny stôl. Voči ostatným bývalým spolustraníkom je však zdržanlivejší. Igor Matovič pokračuje v hľadaní vinníkov za svoje zlé rozhodnutia. Tentoraz si, ako inak, znovu vybral prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Pellegrini vraj s Ficom nepočíta

„Nemyslím si, že Robert Fico ešte môže Slovensku ponúknuť nejakú nádej a víziu pre 21. storočie,“ vyhlásil predseda najsilnejšej opozičnej strany Peter Pellegrini pre Nový čas. Vyjadrenie, ktoré mnohých prekvapilo, ale tí čo sledujú politické dianie vedia, že nie po prvýkrát sa predseda Hlasu-SD chce zbaviť nálepky Ficovho poskoka. Tentoraz však možno ostrejšími slovami.

Podľa neho by nefungovalo, aby po voľbách sedeli spolu vo vláde. „Ja si to neviem predstaviť, to by ani nefungovalo… Už som to raz povedal a ľudia musia vedieť, že keď som to povedal, tak to aj dodržím,“ skonštatoval Pellegrini.

Také niečo si neviem predstaviť ani ja. Za posledných niekoľko rokov Pellegrini predsa vyzrel v politika, ktorý si získal vlastných fanúšikov a nie je už len produktom Smeru-SD. Asi by ťažko mohol zniesť, že by mu vo vláde sedel človek, ktorý je opitý mocou a nevie hrať druhé husle. Konflikt by tam nastal možno aj skôr, ako počas doterajšej vládnej koalície.

Zo spolupráce vylúčil Republiku a ĽSNS, ale nie aj samotný Smer-SD. Je si vedomý, že možno bude potrebovať aj niektorých poslancov z tejto strany, aby im po voľbách ponúkol možnosť sa zúčastniť v prípadnom vládnutí a aby zabudli na svojho vodcu.

Všetci dobre vieme, že aj počas súčasného volebného obdobia prichádzalo k masovému prestupovaniu z jedného poslaneckého klubu do druhého a to nielen z politického presvedčenia. Smer-SD doteraz tomu odolával, ale kto zaručí, že tak nebude v budúcnosti. Predsa podieľať sa na vládnom biznise je predsa lepšie, ako len kričať na vládu.

Predseda smerákov zúri

Fico samozrejme na to musel rýchlo reagovať, lebo si predsa nemôže dovoliť aby niekto na neho povedal, že patrí do minulosti. Ešte horšie je, že to skonštatoval jeho žiak.

„Otvorené prihlásenie sa Hlasu k extrémnym liberálnym a pravicovým stranám, ako je SaSProgresívne Slovensko, vytvára neobmedzený priestor na presadzovanie radikálnej liberálnej a pravicovej agendy,“ uviedol šéf Smeru-SD.

Musel by si však pozrieť na svoje konanie. Smer-SD už dávno nie je naozajstnou sociálnou demokraciou. Viac ľavicové je práve spomínané Progresívne Slovensko. Spolčovanie sa s extrémistami z Republiky iba potvrdzuje, že sú mu sociálnodemokratické hodnoty na míle vzdialené, lebo mu ide iba o moc a tým aj záchranu seba a svojich najbližších.

Percent v prieskumoch však má aj naďalej pomerne veľa. Treba si však uvedomiť, že ho nepodporujú pre sociálny program, lebo tam vlastne nič nenúka, ale iba za rétoriku v súvislosti so situáciou v susednej Ukrajine. Dezinformácie z jeho úst ešte stále zaberajú. Otázkou ale je, dokedy?

Matovič znovu hľadá vinníkov

Po vlne nezmyselných návrhov v parlamente sa znovu čoraz viac skloňuje termín predčasných volieb koncom júna. Igor Matovič si začína uvedomovať, že ľudia začínajú mať naozaj strach z toho, čo sa ešte môže v zákonodarnom zbore schváliť.

Uvidel, že jeho päťstoeurová odmena za účasť vo voľbách je skôr témou žartov na sociálnych sieťach a nie prostriedok na získanie hlasov vo voľbách. Nepochybne, že by to zvýšilo účasť občanov v hlasovaní, ale zároveň to nemusí znamenať lepší volebný výsledok pre jeho OĽaNO. Preto začal hľadať vinníka septembrového termínu volieb.

Samozrejme, takmer univerzálnym vinníkom za vlastné rozhodnutia, je podľa neho prezidentka Zuzana Čaputová. A tak je to aj v tomto prípade. Podľa Matoviča, ak by pred rokovaním o termíne predčasných parlamentných volieb bývalých koaličných partnerov nesúhlasila s 30. septembrom, OĽaNO by súhlasilo s júnovým termínom.

Presvedčený som, že ak by tak aj hlava štátu urobila, OĽaNO by tak nehlasovalo, ale by to využilo na ďalší útok na prezidentku, že je najväčším vinníkom za prípadný návrat Fica k moci. Nepozerá sa však čím všetkým sám prispel k tomu, ak by sa tak stalo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPeter PellegriniRobert FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas-SDOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD