Týždeň očami Pavla Urbana: Začalo sa šialenstvo v parlamente. Kto tromfne Matoviča?

OĽANO: Vyslovenie nedôvery vláde SR
Podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) po vyslovení nedôvery vláde SR v Národnej rade SR. Bratislava 15. december 2022 Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Do volieb máme ešte viac ako sedem mesiacov, ale už teraz máme v našom zákonodarnom zbore poriadny cirkus. Strany sa začali predbiehať v tom, ako prilákať voličov.

Niekto rozhadzovaním peňazí, iní zasa pozerajúc na zahraničnopolitickú orientáciu krajiny. Pripomeniem, že od vyhlásenia predčasných volieb máme iba dvadsať dní a kreativita poslancov naberá na obrátkach.

Lídrom v nezmyselných návrhoch je podľa očakávania urazený expremiér a minister financií Igor Matovič. Ešte stále nepochopil, že jeho miesto je ďaleko od politiky, lebo ak bude aj naďalej v nej, tak všetkým nám môže iba uškodiť.

Nikto nevie, koľko by nás stáli jeho návrhy, ale jemu je to jedno, jednoducho sa chce za každú cenu zapáčiť občanom.

500 eur za účasť vo voľbách

Najdrastickejší príklad populistického správania je návrh zo začiatku týždňa, aby každý občan, ktorý príde voliť dostal 500 eur. Návrh naoko krásny, lebo kto by odmietol dostať 500 eur len za to aby prišiel do hlasovacej miestnosti, hoci aj nikomu nedal svoj hlas. Má to však niekoľko „háčikov“.

Prvý je, že kde nájsť zhruba dve miliardy eur na jeho realizáciu. Samozrejme, môže sa požičať na finančných trhoch, ale to by sme predsa museli všetci vracať.

Niekomu je iste lepšie mať dnes 500 eur, ako rozmýšľať o tom čo bude zajtra, lebo veľa našich spoluobčanov nerozmýšľa, čo ich o mesiac, rok alebo nedajbože o desať rokov čaká.

Matovič údajne našiel spôsob ako zohnať tieto peniaze a čoskoro nám to všetkým prezradí. Neviem, či by to dokázal aj známy kúzelník David Copperfield, ale možno sa Matovič považuje za väčšieho kúzelníka. No, nechajme sa prekvapiť, aj keď všetci dobre vieme čo znamenajú jeho prekvapenia.

Druhým problémom je, že u nás zákon chráni občana pri jeho volebnom práve. Museli by sa preto pravdepodobne meniť niektoré zákony, aby sa siahlo do našej osobnej slobody či chceme alebo nechceme ísť voliť. Zatiaľ takýto údaj je prísne chránený, no Matovič aj to určite môže zmeniť.

Riešením je možno nápad mojej manželky, že by každému v hlasovacej miestnosti vyplatili tých 500 eur hneď „cash“ na ruku.

Už vidím ako do volebných miestností vláčia vrecia peňazí, aby uspokojili všetkých občanov, ktorí sa zrazu dobrovoľne rozhodli uplatniť svoje volebné právo. Nehovorím o tom, že si viem predstaviť veľa členov volebných komisií, ktorým by sa zrazu zvýšili príjmy.

Zníženie platov poslancov

Ďalší nápad expremiéra o znížení platov poslancov na priemernú mzdu tiež zapadá do fantázie.

Osobne si myslím, že niektorí z nich si nezaslúžia ani tento obnos, ale prečo sa s takýmto návrhom prišlo niekoľko mesiacov pred voľbami. Prečo hrdina Matovič ihneď po voľbách, ktoré ho postavili do čela vlády, neprišiel s takýmto nápadom? Chcel by som vidieť, koľko by v takomto prípade vydržala jednota poslaneckého klubu OĽaNO.

Pripomeniem ešte aj školské obedy zadarmo, tentoraz síce z dielne Sme rodina, a už máme skvelú predohru pre to, čo nás ešte len čaká. Čo sa dá v tomto smere urobiť?

Asi nič, občania možno pochopia, koho poslali do parlamentu. Skrátenie volebného obdobia na koniec júna by tomuto šialenstvu nezabránilo, podobne ako vymenovanie úradníckej vlády zo strany prezidentky. Musíme asi len čakať, že v parlamente sa predsa nájdu aj slušní a rozumní ľudia a za takéto niečo nezahlasujú.

Vojna na Ukrajine v predvolebnom boji

Vojna u našich východných susedov bude podľa očakávania jedna z hlavných tém aj nášho predvolebného boja. Parlament svojim uznesením znovu odsúdil ruskú agresiu na Ukrajine a označil Rusko za krajinu podporujúcu terorizmus.

Samozrejme proti boli Smer a Republika, ale najväčší problém mal Hlas-SD. Tentoraz sa zdržal hlasovania. Jeho predseda, a podľa mnohých nový premiér, Peter Pellegrini vo svojich vyhláseniach odsudzuje agresiu, dokonca pripúšťa aj dodávku lietadiel Ukrajine, ale ak chce počítať s hlasmi voličov Smeru-SD, začal kalkulovať. Hlas každého voliča je potrebný a preto jeden deň je na jednej a na druhý na druhej strane.

Pellegrini si musí uvedomiť, že takto sa vládnuť krajine v súčasnej dobe nedá. Podobá sa mi to na súčasného povereného premiéra Eduarda Hegera, ktorý nesúhlasí so svojim straníckym predsedom Matovičom a jeho šialenými návrhmi, ale stále nemá dostatok síl aby rázne povedal, že je už dosť.

Pellegrini tiež musí dať jasne najavo, že nie je druhý Robert Fico a s jeho politikou rázne nesúhlasí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDHnutie RepublikaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD