DAMASK 26. augusta (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident Baššár al-Asad označuje obvinenia Západu z použitia chemických zbraní proti vlastnému obyvateľstvu za „urážku zdravého rozumu“ a varuje Spojené štáty pred prípadnou intervenciou v krajine.
V obsiahlom rozhovore, ktorý v pondelok zverejnil ruský denník Izvestija, týmto spôsobom reaguje na rozruch vyvolaný udalosťami z 21. augusta, keď podľa sýrskych protivládnych aktivistov pri Damasku zahynuli stovky ľudí pri chemickom útoku.
Al-Asad poukazuje na postup Washingtonu, ktorý podľa neho útok pripísal vládnemu režimu ešte pred tým, ako sa začal zaujímať o dôkazy. Západu zároveň odkazuje, že Sýria nebude nikdy jeho „bábkou“.
Obrazom: Masaker v Sýrii, jedovatý plyn zabíjal aj deti
* (zábery sú nevhodné pre citlivé povahy)
Západ sa nemá starať
„Vyjadrenia politikov na Západe a v iných krajinách (o chemickom útoku) sú urážkou zdravého rozumu… Je to nezmysel,“ cituje al-Asada prokremeľský denník. Na frontovej línii, kde sa údajne odohral, by totiž armáda podľa neho vystavila nebezpečenstvu aj životy vlastných vojakov.
„Odporuje to základnej logike… Takéto obvinenia sú čisto politické a ich dôvodom je množstvo víťazstiev vládnych síl nad teroristami,“ dodal v narážke na úspechy v boji proti povstalcom.
Na množiace sa vyhlásenia požadujúce vojenský zásah v Sýrii al-Asad odpovedá výzvou, aby sa Západ prestal vmiešavať do záležitosti ostatných krajín a namiesto toho „načúval názorom ich obyvateľov“.
„Ak niekto sníva o tom, že urobí zo Sýrie bábku Západu, tak sa mu to nesplní. Sme nezávislý štát, budeme bojovať proti terorizmu a budeme budovať vzťahy, s kým budeme chcieť pre dobro sýrskeho ľudu.“
Režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada povolil špeciálnemu tímu inšpektorov Organizácie Spojených národov (OSN) vyšetriť údajný chemický útok, ku ktorému malo prísť minulý týždeň neďaleko Damasku.
Spojenci Iraku neveria
Experti sú už v Sýrii, pričom vyšetrovanie oficiálne spustia v pondelok. Opozícia z útoku, ktorý si podľa nej vyžiadal viac ako 1300 obetí, viní armádu lojálnu al-Asadovi.
Ten to však popiera. To, že zatiaľ neznámi páchatelia pri útoku skutočne použili nervový plyn, už nepopierajú ani al-Asadovi blízki spojenci Rusko a Irán.
Hlavnou otázkou tak zostáva, kto za incidentom stojí. Misiu vyslal do Sýrie osobne generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Šéfom tímu je Švéd Ake Sellström, ktorý do Damasku pricestoval už dávnejšie.
Nezávislá humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (MSF) v sobotu potvrdila, že v Sýrii pravdepodobne skutočne prišlo k rozsiahlemu útoku chemickými zbraňami.
Sýrske nemocnice, ktoré MSF podporuje, ošetrili až 3600 pacientov trpiacich „neurotoxickými symptómami“, z nich 355 zraneniam podľahlo. Pacientov prijali v troch nemocniciach v sýrskom hlavnom meste Damask ešte v stredu 21. augusta, čo je dátum údajného útoku, o ktorom informovali ako prví povstalci.
Koalícia rokuje v Jordánsku
Vrchní vojenskí predstavitelia západných a moslimských krajín sa v pondelok zišli v Jordánsku, aby počas dvojdňového rokovania prediskutovali dôsledok vojny v Sýrii na región, uviedla štátna agentúra Petra. Hovorca jordánskej armády podľa Petry povedal, že stretnutie sa koná na pozvanie jordánskeho náčelníka vojenského štábu Mišála Muhammada az-Zabána.
Na stretnutí sa zúčastní veliteľ americkej armády generál Martin Dempsey ako aj náčelníci vojenských štábov Saudskej Arábie, Kataru, Turecka, Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska a Kanady. „Účastníci sa práve schádzajú do hlavného mesta Jordánska Ammán, oficiálne stanovisko vydáme po začatí stretnutia,“ povedal jordánsky minister zahraničia Násir Džúdí.
Sýrska opozícia tvrdí, že po útoku chemických zbraní použitých armádou v stredu proti mestám na východe a juhozápade Damasku, ktoré sú pod kontrolou povstalcov, zomrelo viac ako 1300 ľudí. Pracovníci medzinárodnej organizácie Lekári bez hraníc uviedli, že 355 osôb zomrelo na „neurotoxické“ symptómy. Damask všetky obvinenia odmieta a z útoku obviňuje povstalcov.