Threema podľa prezidentky Čaputovej ukázala, že spravodlivosť na Slovensku sa dá kúpiť

Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Threema, prostredníctvom ktorej komunikoval obžalovaný podnikateľ Marian K. s viacerými sudcami, prokurátormi i vysokopostavenými politikmi, ukázala, že spravodlivosť na Slovensku sa dá kúpiť.

Škandály politikov aj sudcov

Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore pre agentúru SITA. Podľa nej bol rok 2019 spojený so škandálmi politikov a sudcov, a je nevyhnutné, aby sa tieto kauzy vyšetrili, pretože inak stratia ľudia dôveru v štátne inštitúcie.

„To, čo sme sa z tejto komunikácie dozvedeli o fungovaní niektorých predstaviteľov justície, bolo šokujúce. Ukázalo sa, čo sme dlho tušili, a teda, že spravodlivosť sa dala kúpiť a často ju zneužívali práve tí, od ktorých sme očakávali, že ju budú ochraňovať,“ povedala Čaputová pre SITA.

Slovensko prechádza očistným procesom

Podľa hlavy štátu je dôležité, aby sa všetky obvinenia a podozrenia vyšetrili, inak Slováci nebudú dôverovať štátnym inštitúciám, a to môže následne viesť k tomu, že ľudia vyhodnotia, že radikálne riešenia prezentované silným hlasom a ráznou päsťou sú vhodnejšie. „To je veľmi vážna a vysoká hra, keď je v stávke už aj tak oslabená dôvera občanov,“ uviedla Čaputová.

Prezidentka však verí, že Slovensko v súčasnosti prechádza katarzným, očistným procesom. „Samozrejme, ak sa nezastaví dnes, ale bude pokračovať ďalej,“ povedala.

Prostredníctvom aplikácie Threema s Marianom K., obžalovaným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, komunikovalo viacero advokátov, sudcov a prokurátorov, ktorí už dnes čelia disciplinárnym konaniam alebo opustili svoje post, okrem iných bývalý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky, bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, niekdajší podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD), ktorí v súvislosti s touto komunikáciou prišli o svoje funkcie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián KočnerMartin GlváčPeter ŠufliarskyZuzana Čaputová