Srbsko vyzvalo svojich občanov, aby pre zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu urýchlene opustili Irán

Balkánska krajina už v polovici januára odporúčala Srbom, aby z Iránu odišli a necestovali tam, keď Teherán začal s krvavým potláčaním masových protivládnych protestov.
Iran Drill
Zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v regióne ilustruje aj námorné cvičenie Iránskych revolučných gárd z 19. februára, ktoré sa pripravujú na možný útok amerického vojenského námorníctva. Foto: Masoud Nazari Mehrabi/Iranian Army via AP
Upútavka: Energetika už nie je len o cene. Firmy môžu prichádzať o tisíce eur, aj keď majú lacného dodávateľa
Zdroj: SITA

Srbsko vyzvalo svojich občanov v Iráne, aby opustili krajinu „čo najskôr“, po tom, čo americký prezidentDonald Trump pohrozil vojenským útokom na Teherán v súvislosti s iránskym jadrovým programom.

„Vzhľadom na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu sa občanom Srbskej republiky neodporúča cestovať do Iránu v nadchádzajúcom období,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení zverejnenom v noci z piatka na sobotu. Všetkým srbským občanom, ktorí sa v krajine nachádzajú, zároveň odporučilo čo najskorší odchod.

Srbsko už v polovici januára odporúčalo Srbom, aby z Iránu odišli a necestovali tam, keď Teherán začal s krvavým potláčaním masových protivládnych protestov.

Irán v piatok uviedol, že dúfa v rýchle uzavretie dohody s USA o svojom jadrovom programe, ktorý je dlhodobo zdrojom napätie medzi obomi znepriatelenými štátmi.

Washington v posledných týždňoch intenzívne posilňuje vojenskú prítomnosť v oblasti. Prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že „zvažuje“ obmedzený vojenský útok, ak nebudú rokovania o jadrovej dohode úspešné.

Viac k osobe: Donald Trump

Ďalšie k téme