Spotrebná daň za víno je likvidačná, tvrdia výrobcovia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alkohol, víno
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Nedávno prijatý nový zákon o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorý nadobudol účinnosť od 1. 1. 2012 je diskriminačný, protiliberálny a protieurópsky a jeho priamym dôsledkom je faktická likvidácia producentov ovocných vín na Slovensku, vyhlásili výrobcovia ovocných vín na pondelkovej tlačovej besede.

„Tento legislatívny nezmysel neprinesie do štátneho rozpočtu ani cent navyše, naopak, bude znamenať negatívne dopady na celý výrobný reťazec od pestovateľov ovocia, cez výrobcov, až po maloobchod,“ uviedol výkonný riaditeľ Vinárskych závodov Krupina Štefan Trnka. Ako dodal, „je to zákon, ktorý nás zlikvidoval a boli sme nútení zatvoriť aj niektoré prevádzky.“

Zákon totiž zdražil ovocné vína, ktorých priemerná veľkoobchodná cena bola približne 58 centov za liter o spotrebnú daň vo výške 1,35 eur na liter. Ako sa výrobcovia zhodli na tlačovej besede, ich výrobky sa tak stali nepredajnými a v prípade prijatia zákona v súčasnej podobe zaniknú na Slovensku takmer všetky výroby ovocných vín.

Výrobcovia nechápu postup ministerstva financií

Vino2
Foto: Ilustračná foto SITA/AP

Podľa Trnku výrobcovia nechápu postup ministerstva financií, ktoré zaťažilo ovocné víno spotrebnou daňou, zatiaľ čo révové víno od spotrebnej dane oslobodilo. „Už vôbec nechápeme postoj prezidenta Gašparoviča, ktorý podpísal zákon s výhradou, že v budúcej novele zákona bude k révovým vínam s nulovou sadzbou zaradená i medovina,“ povedal Trnka.

„Zákon je diskriminačný, zavádza selektívne daň na ovocné víno, pričom v štátoch EÚ platí zásada neutrality, teda daň z révového a ovocného vína je buď nulová, alebo rovnaká pre obidve skupiny. Máme k dispozícii judikát Európskeho súdneho dvora, ktorý v podobnom spore v Dánsku rozhodol o neprípustnosti rôznych daní u révového a ovocného vína,“ povedal konateľ spoločnosti Liena Gabriel Slanicay.

„Zákon predstavuje evidentný rozpor s právom Európskej únie a pokiaľ takto bude schválený, tak bude samozrejme napadnutý na pôde Európskej komisie,“ vyhlásil poslanec OKS Ondrej Dostál. „To, čo sa s tým dá urobiť je, aby sa nulová sadzba stanovila nielen pre medovinu, ale pre všetky tiché fermentované nápoje,“ povedal Dostál.

Výrobcovia sa obrátili na premiérku

Vino1
Foto: Ilustračná foto SITA/AP

Výrobcovia ovocných vín sa domnievajú, že k súčasnej situácii došlo len omylom a poslanci Národnej rady SR si len neuvedomili, aké má dopady. V decembri minulého roka sa preto obrátili na predsedníčku Vlády SR Ivetu Radičovú, ministra financií Ivana Mikloša, ministra hospodárstva SR Juraja Miškova a na prezidenta SR Ivana Gašparoviča. „Prezident a minister financií nám dodnes ani len neodpovedali,“ dodal Trnka.

„Nezostáva nám nič iné, ako obrátiť sa priamo na poslancov NR SR. Bolo by smutné, keby protiliberálne a protieurópske kroky slovenskej vlády musela s veľkou hanbou naprávať až Európska komisia. Dúfame preto, že poslanci NR SR pochopia, že sa stala chyba, a budú ochotní túto chybu napraviť,“ uzavrel Trnka.

Na Slovensku sa podľa Slanicaya vypije ročne približne 25 mil. litrov ovocného vína, čo je asi pätina celkového objemu tichých vín. Podľa Trnku na Slovensku existuje mylná predstava, že ovocné víno je len tzv. „čučo“. Do tejto kategórie však spadá napríklad aj tradičná výroba ríbezľového vína, ktorá je príznačná predovšetkým pre oblasť bratislavského Devína.

„Tento zákon nás stavia pred ťažké rozhodnutie ukončiť našu produkciu na Slovensku a presunúť sa do Čiech alebo skončiť absolútne,“ povedal Mário Hegedüs, riaditeľ spoločnosti Pereg, ktorá je jedným z výrobcov ríbezľového vína. „Nie sme nejaká hŕstka ľudí, ktorá tu plače nad tým, že sme nedostali štátne subvencie. My nežiadame tento štát o peniaze, jediné čo chceme, je podnikať spravodlivo a za rovnakých podmienok,“ dodal Hegedüs.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ondrej Dostál