BRATISLAVA 31. marca – Slovensko podporí šiesty ročník ekologickej kampane s názvom Hodina Zeme, ktorá pomáha v boji proti klimatickým zmenám, plytvaniu financií a poukazuje na ochranu našej planéty.
Pre agentúru SITA to uviedol odborný garant a koordinátor Hodiny Zeme na Slovensku Jaroslav Merc. Kampaň prostredníctvom platformy „I Will If You Will“ inšpiruje ľudí z celého sveta, aby urobili niečo pre planétu.
„Každý z nás, každý jeden obyvateľ, každá firma, od školopovinných detí až po predstaviteľov štátu, od malých podnikov po obrovské koncerny, každý má silu zmeniť svet, v ktorom žijeme,“ informoval Merc.
Obrazom: Hodina Zeme spája svet
Dodal, že počas Hodiny Zeme by sme mali na 60 minút vypnúť svetlo a popremýšľať, čo by sme mohli urobiť, aby sme pomohli Zemi.
Hrady a zámky zo siete Slovenského národného múzea – Bojnický zámok, hrad Červený Kameň, hrad Modrý Kameň, Spišský hrad a ďalšie sídla múzeí patriacich pod národné múzeum sa dnes v čase od 20:30 do 21:30 zahalia do tmy.
Vyzvú poslal minister i ZMOS
Minister životného prostredia József Nagy vyzval krajské a obvodné úrady životného prostredia a všetky organizácie v správe ministerstva, aby sa zapojili do dnešnej Hodiny Zeme. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa envirorezortu Beatrice Hudáková. Tiež Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) listom vyzvalo svojich členov, aby priložili ruku k dielu a symbolicky vypli elektrinu v celom úrade alebo inak prispeli k zlepšeniu životného prostredia.
Vlani na základe ministrovej výzvy vypol rezort životného prostredia v čase od 25. do 28. marca vo všetkých bratislavských sídlach ministerstva kúrenie, čím podporil túto celosvetovú aktivitu v boji za ochranu klímy. Podľa slov Hudákovej to envirorezort tento rok opakuje, avšak v čase od 30. marca do 1. apríla.
„V minulom roku sa do Hodiny Zeme zapojilo viac ako 5200 miest zo 135-tich krajín. Slovensko tento počet navýšilo o 64 miest a obcí, za podpory Ministerstva životného prostredia SR, ktoré sa do tejto aktivity tiež po prvý krát aktívne zapojilo,“ uviedla. Envirorezort za to získal ďakovný certifikát od výkonného riaditeľa organizácie WWF, ktorá Hodinu Zeme pripravuje.
Zo slovenských miest sa do minuloročnej akcie zapojili Bratislava, Košice, Prešov, Banská Bystrica, Trnava a Trenčín.
„Nezaostali ani slovenské národné kultúrne pamiatky a k myšlienke sa pridal Bratislavský hrad, Spišský hrad, Bojnický zámok, Hrad Červený kameň, ako aj Trenčiansky alebo Fiľakovský hrad,“ informovala agentúru SITA Beatrice Hudáková.