KOŠICE 14. januára (WEBNOVINY) – Časť Ulice 1. mája v košickej mestskej časti Krásna, kde zosuv pôdy ohrozuje dvanásť domov, je už len na dožitie a nič nové by sa tu nemalo stavať. Uviedol to minister životného prostredia József Nagy, ktorý si dnes popoludní v sprievode geológa Vladimíra Fabiána zo spoločnosti Geo Slovakia pozrel miesta zosuvu.
„Podľa predbežných informácií sa táto strana ulice nedá dlhodobo zachrániť, ale strednodobými opatreniami sa dá udržať na dožitie. Je možné urobiť okamžité opatrenia – ručným spôsob zabezpečiť odvodnenie svahu cez drenážne jarky, aby svah zachytával čo najmenej vody. To by malo spomaliť, ak nie zabrzdiť zosuv svahu. Potom na jar by sa mali urobiť ďalšie rozsiahle odvodňovacie práce a postaviť oporné múry a zabezpečiť na isté obdobie ohrozené domy,“ povedal Nagy. Doložil, že na tieto práce budú vyčlenené peniaze štátu.
Geológ Vladimír Fabián uviedol, že tento zosuvy nie sú záležitosťou posledných ôsmich mesiacov, ale minimálne 50 až 60 rokov, no neprejavovali sa tak extrémne ako teraz. Pritom zosuvné pásmo sa tiahne pozdĺž Hornádu šesť kilometrov, prakticky od kopca Furča, na ktorom stojí sídlisko Dargovských hrdinov, až za kataster Krásnej. „Teraz to nasýtenie svahu vodou je extrémne, pôdne sedimenty sú plastické a dochádza k zosuvom, kde predtým boli urobené zásahy. Nemyslím si však, že by došlo oproti predchádzajúcim ôsmim mesiacom k nejakým výrazným zmenám, dá sa však očakávať, že v jarných mesiacoch budú tu pohyby markantné, ale nemalo by to priamo ohrozovať ľudí. V tejto chvíli evakuácia ľudí nehrozí. Postihnutá strana nie je vhodná na bývanie,“ povedal Fabián. Uviedol, že ak sa urobia vo svahu odvodňovacie vrty, drenážne rebrá a ďalšie stabilizačné stavebné opatrenia, o ktorých sa hovorí už niekoľko desiatok rokov, no nič sa neurobilo, tak by sídlisko, ktoré je asi sto metrov nad zosuvom, nemalo byť ohrozené. Podľa jeho názoru však v tomto nestabilnom území sa nesmie vykonávať už žiadna činnosť, ktorá by zrýchľovala pohyby svahu a pravidlá bývania by sa tu mali usmerniť všeobecne záväzným nariadením.
Minister Nagy informoval, že v nadchádzajúcich týždňoch, po vykonaní oponentského posudku, by mala byť hotová záverečná správa aj s návrhom opatrení, ako možno situáciu riešiť. Až po návrhu projekčného riešenia bude zrejmé, koľko to všetko bude stáť.
Primátor Košíc Richard Raši uviedol, že naďalej trvá mimoriadna situácia a situáciu bude mesto i mestská časť nepretržite monitorovať aj cez víkend. V pohotovosti ostávajú aj zložky záchranného systému.
Foto: SITA/Marián Angelovič
Foto: SITA/Ivan Fleischer
Foto: SITA/Ivan Fleischer
Foto: SITA/Ivan Fleischer
Do Krásna prišiel aj Lipšic
Na zosuv pôdy ohrozujúci dvanásť domov v košickej mestskej časti Krásna na Ulici prvého mája sa hodinu pred polnocou prišiel pozrieť minister vnútra Daniel Lipšic a ponúkol primátorovi Košíc Richardovi Rašimu a postihnutým obyvateľom pomoc. Povedal, že ak sú pre prírodné katastrofy ohrozené životy ľudí a ich majetok, „je povinnosťou štátnych a samosprávnych orgánov konať a byť na mieste činu“. Zhodnotil, že situácia je vážna a ponúkol potrebné sily i techniku na záchranné práce, hneď ako počasie dovolí. Primátor Raši informoval, že mesto vyhlásilo vo štvrtok popoludní mimoriadnu situáciu, prijalo potrebné opatrenia a zabezpečilo aj náhradné ubytovanie, ak by bolo nutná evakuácia obyvateľov a všetky zložky záchranného systému sú pripravené zasiahnuť. „V priebehu piatka prídu na miesto zosuvu odborníci geológovia a statici, aby posúdili stav svahu a riziko ďalšieho zosuvu, ako aj stav domov. Na základe ich zistení sa rozhodne o ďalšom postupe. Ak zistíme, že riziko vzrástlo a situácia sa zhoršuje, nariadime nútenú evakuáciu,“ povedal Raši.
Raši vyhlásil mimoriadny stav v Košiciach pre zosuvy pôdy
Primátor mesta Košice Richard Raši vo štvrtok o 16. hodine vyhlásil na území mesta Košice mimoriadnu situáciu v dôsledku pokračujúcich intenzívnych zosuvov pôdy v mestskej časti Košice-Krásna ako i uvoľňovania zeminy a kamenia nad Kostolianskou cestou na okraji mestskej časti Košice-Sever. Informoval o tom Jozef Marko z košického magistrátu.
„Zosuvy pôdy a uvoľňovanie kamenia ohrozuje životy a majetok obyvateľov dvanástich rodinných domov na Ulici 1. mája a na Kostolianskej ceste ohrozujú bezpečnosť účastníkov cestnej premávky,“ informoval Marko. Na Kostolianskej ceste mesto zabezpečí zníženie rýchlosti na kritickom približne dvojkilometrovom úseku a operatívne pripraví technické riešenia, ktoré budú minimalizovať riziká padania zeminy a kamenia na frekventovanú komunikáciu. „Žiadame vodičov, aby vo vlastnom záujme rešpektovali prijaté opatrenia a dodržiavali zníženú rýchlosť,“ zdôraznil.
Situáciu v Košiciach monitorujú
Krízový štáb mesta Košice na popoludňajšom zasadnutí zabezpečil pravidelný monitoring situácie. V najkratšom možnom čase budú rokovať zástupcovia mesta Košice s predstaviteľmi orgánov štátnej správy, na ktorých budú dohodnuté ďalšie postupy, aby pomohli odstrániť hroziace nebezpečenstvo. V prípade zosuvov svahu na Ulici 1. mája sa ukazuje ako optimálne riešenie odvodnenie svahu horizontálnymi odvodňovacími vrtmi. Marko uviedol, že aktuálne klimatické podmienky neumožňujú nasadenie ťažkej techniky, ktorá je ale v pohotovosti. V prípade zlepšenia počasia budú pripravené mechanizmy okamžite nasadené na záchranné práce. Mesto zároveň pripravuje v spolupráci s Bytovým podnikom mesta Košice núdzové ubytovanie pre obyvateľov ohrozených nehnuteľností na Ulici 1. mája. Psychosociálne centrum je pripravené poskytnúť im v prípade potreby psychologickú pomoc.
Galko ponúkol ľuďom ohrozeným zosuvmi pomoc vojakov
Minister obrany Ľubomír Galko ponúkol pomoc vojakov ľuďom v Košiciach, ktorí sú ohrození zosuvmi pôdy. „Vydal som pokyn svojim ľuďom, aby sa skontaktovali s primátorom mesta Richardom Rašim. Sme pripravení poskytnúť toľko vojakov a techniky, koľko bude potrebné. Samozrejme, ak nás o to krízový štáb požiada,“ citoval šéfa rezortu obrany vedúci mediálneho oddelenia Ministerstva obrany SR Ivan Rudolf. Galko tiež zdôraznil, že v prípade potreby je do regiónu pripravený okamžite vycestovať. Minister Galko koncom minulého roka pomohol aj ohrozeným ľuďom v Krupine. Do mesta vyslali s krompáčmi viac ako dve desiatky príslušníkov Ozbrojených síl SR. Šéf rezortu obrany sa v tom čase zúčastnil aj na rokovaniach krízového štábu mesta.
V Košickom kraji začali hladiny opäť stúpať
V priebehu troch hodín dnešného popoludnia od 14. do 17. hodiny stúpla riečka Roňava pri Michaľanoch z 211 cm na 274 cm a dosiahla tretí stupeň povodňovej aktivity. Rieka Olšava pri Bohdanovciach dosahuje 148 centimetrov, čo je len pár centimetrov pod druhým stupňom. Na rieke Latorica pri Veľkých Kapušanoch, ktorej hladina dosahuje 600 cm, platí prvý stupeň. Vyplýva to z informácií zverejnených na stránke SHMÚ. Na ostatných tokoch je zatiaľ situácia normálna.