Raši sa pochválil výsledkami za sto dní, Matovičovi ministri vraj tápali počas celého funkčného obdobia (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 12. schôdze
Zľava: Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč počas rokovania 12. schôdze vlády SR. Bratislava 18. január 2024. Foto: SITA/Úrad vlády SR
Tento článok pre vás načítala AI.

Nové vedenie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) za prvých sto dní stihlo urobiť pre Slovensko, jeho obyvateľov a regióny viac ako predchodcovia za tri a pol roka.

Rezortný šéf Richard Raši (Hlas-SD) tvrdí, že kým bývalí Matovičovi ministri tápali počas celého funkčného obdobia, oni naplno makajú od prvého dňa.

Aj vďaka rekordnému čerpaniu sme zachránili pre Slovensko takmer všetky eurofondy,“ informoval na sociálnej sieti minister investícií.

Vzrástol objem míňania eurofondov

Nespomenul prijímateľov, ktorí v závislosti od realizácie svojich projektov majú hlavný podiel na úrovni využívania prostriedkov Európskej únie. S blížiacim sa koncom oprávneného obdobia pre prijímateľov totiž výrazne rastie objem míňania eurozdrojov so zámerom, aby neprepadli.

Čerpanie starých eurofondov v dobiehajúcom programovom období 2014 – 2020 dosiahlo ku koncu minulého roka, kedy aj uplynulo oprávnené obdobie, viac ako 13 miliárd eur. Predstavuje to cez 90 % z alokácie desiatich programov 14,5 miliardy eur.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V posledných dvoch mesiacoch vlaňajška, počas nového vedenia ministerstva investícií, bolo z eurozdrojov využitých zhruba 840 miliónov eur, pričom celkový podiel čerpania od konca októbra do záveru roka vzrástol skoro o 6 percentuálnych bodov.

Svoju víziu predstavil primátorom

Objem čerpania eurofondov sa ešte môže dodatočne zvýšiť o ďalšie zdroje pri záverečnom účtovaní do apríla. Prepadnúť môže podľa doterajšieho očakávania asi 100 miliónov eur.

Svoju víziu sme predstavili viac ako 1 300 starostom a primátorom,“ poznamenal Raši. Išlo o prvý kongres pre komunálnych lídrov v Poprade, kde bol nedlho pred tým, ako oznámil, že bude kandidovať za prezidenta, predseda Národnej rady SR a Hlasu-SD Peter Pallegrini.

Minister investícií medzi výsledkami svojho rezortu za sto dní spomenul aj úsporu vyše 200-tisíc eur po zrušení propagačného časopisu exministerky investícií Veroniky Remišovej.

Príprava nového zákona

Samotné ministerstvo k tomu dodalo, že výsledky nového vedenia od jeho nástupu na seba nenechali dlho čakať. „Od eurofondovej revolúcie, cez prípravu nového zákona o verejnom obstarávaní, až po záchranu takmer všetkých eurofondov pre Slovensko. Týmito úspechmi sa však naša misia nekončí, ale naopak, práve začína,“ poznamenalo ministerstvo.

Návrh spomínaného nového zákona o verejnom obstarávaní stále nezverejnilo. Súčasná vláda sa informáciami o ich využívaní oficiálne v rámci programu venovala iba v novembri. Minister Raši odvtedy takéto informácie na rokovaie vlády doteraz nepredložil.

Rezort označil za úspechy sto dní záchranu portálu Slovensko.sk, či zníženie nájomného pre štátnu spoločnosť Slovensko IT, čím ušetrili 120-tisíc eur ročne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičPeter PellegriniRichard RašiVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Európska úniaHlas-SDMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRNárodná rada SR