Prípravy na krajské voľby sú pokojné, chystá sa i polícia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Voľby
Foto: SITA

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Prípravy na sobotňajšie krajské voľby sú pokojné. Ako ďalej pre agentúru SITA povedala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do orgánov samosprávnych krajov Eva Chmelová, ÚVK dostala viacero podnetov, zaoberať sa nimi však bude až v deň volieb, keď sa ráno zíde na zasadnutí.

Záujem voličov podľa nej vyvolala informačná telefonická linka, ktorú Ministerstvo vnútra (MV) SR tradične zriaďuje pred voľbami. Voličov zaujíma najmä spôsob voľby a tiež to, kde môžu nájsť informácie o kandidátoch na predsedov a poslancov samosprávnych krajov.

Pýtajú sa napríklad i na to, prečo nedostali zoznamy kandidátov priamo do poštových schránok, dodala pre SITA Eva Chmelová, ktorá je poverená vedením odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR. Volebná infolinka MV SR funguje na bratislavských telefónnych číslach: 02/ 5094 2312 a 02/ 4859 2312 alebo na tých istých číslach, no s koncovým dvojčíslom -13. Volať na ňu možno tento týždeň, počas pracovných dní od 7:30 do 15:30 a v deň volieb, v sobotu 9. novembra v čase hlasovania od 7:00 do 22:00.

V prípade potreby môže hlasovanie začať aj skôr

Voľby do orgánov samosprávnych krajov – ich predsedov a poslancov – sa uskutočnia v sobotu od 7:00 do 22:00. V prípade potreby môžu v obciach začať hlasovať aj skôr. Všade však budú volebné miestnosti otvorené do 22:00.

Ak kandidát na predsedu samosprávneho kraja nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, do 14 dní bude druhé kolo, teda pravdepodobne v sobotu 23. novembra. Priebežné výsledky spracovania hlasovania bude tradične zverejňovať Štatistický úrad SR. Dostupné budú na webstránkach http://portal.statistics.sk a http://volbysr.sk/, kde sa po spracovaní všetkých hlasov objavia aj celkové oficiálne výsledky krajských volieb. Oficiálne výsledky, v poradí štvrtých volieb do orgánov samosprávnych krajov od vzniku SR, vyhlási ÚVK.

Volby
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Poriadok zabezpečí polícia

Poriadok a pokojný priebeh volieb zabezpečí v okolí všetkých volebných miestností polícia. Podľa predsedu ÚVK Štefana Škrabáka (KSS), polícia v zvýšenej miere dohliadne na priebeh a spracovanie volieb hlavne v kritických oblastiach, kde sú skúsenosti s korupciou z minulosti, hlavne na východnom Slovensku alebo v rómskych oblastiach.

Objekty, v ktorých budú volebné miestností, a ich okolie budú policajti strážiť už od piatka rána až do ukončenia volieb. Ako ďalej informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová, počet a rozmiestnenie jednotlivých hliadok zabezpečia krajské riaditeľstvá. Podľa policajnej hovorkyne vyčlenili na sobotňajšie voľby dostatočný počet príslušníkov PZ. Policajti budú na verejný poriadok dohliadať v blízkosti volebných miestností, v teréne budú aj pešie hliadky a tiež príslušníci kriminálnej polície. „V prípade potreby máme pripravené ďalšie sily a prostriedky, v pohotovosti budú aj špeciálne policajné útvary spoločne s pyrotechnikmi,“ dodala Baloghová.

Na voľby pôjde 10 miliónov eur

Pre voľby do vyšších územných celkov (VÚC) je zriadených 90 volebných obvodov a 5 932 okrskov, teda volebných miestností. Náklady na jesenné krajské voľby budú takmer desať miliónov eur. Od štvrtka od 7:00 až do skončenia hlasovania 9. novembra o 22:00 plynie moratórium. Počas volebného moratória, teda vrátane dňa konania volieb, je zakázané akékoľvek informovanie v prospech aj neprospech kandidátov.

Voliť v krajských voľbách sa dá iba v mieste trvalého bydliska. Neexistuje voličský preukaz, s ktorým sa napríklad vo voľbách do Národnej rady SR dá hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku. Každý volič totiž môže voliť iba poslancov, ktorí patria do jeho voličského obvodu. Z tých istých dôvodov sa nedá hlasovať poštou zo zahraničia.

Väzni hlasovať nemôžu

Právo voliť do orgánov samosprávnych krajov majú občania SR a cudzinci, ktorí najneskôr v deň konania volieb dovŕšili 18 rokov. Podmienkou je tiež trvalý pobyt v obci, ktorá patrí do územia kraja, alebo trvalý pobyt vo vojenskom obvode, ktorý patrí pod kraj. Voliť v jesenných voľbách do orgánov samosprávnych krajov majú právo aj ľudia vo väzbe. Aby však voliť mohli, musia sedieť vo väzbe, ktorá je v rovnakom volebnom obvode, ako je ich trvalý pobyt.

Vo voľbách do VÚC nemôžu hlasovať právoplatne odsúdení na trest odňatia slobody a ľudia zbavení spôsobilosti na právne úkony. Prekážkou vo výkone volebného práva je aj zákonom stanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany zdravia ľudí a výkon základnej vojenskej služby alebo náhradnej vojenskej služby alebo zdokonaľovacej služby – a to v prípade, ak to vyžaduje plnenie úloh podľa osobitných predpisov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať