BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – Príjmy zdravotných poisťovní na Slovensku dosiahli za minulý rok 3,427 mld. eur. Oproti roku 2008 je to viac o 151,276 mil. eur, teda o 4,62 %. Vo svojich rozpočtoch pritom poisťovne na uplynulý rok plánovali príjmy vo výške 3,382 mld. eur. V skutočnosti získali o takmer 45 mil. eur viac. V pondelok o tom informoval predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič.
O navýšenie príjmov sa postarali najmä príjmové finančné operácie, konkrétne navýšenie základného imania štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne o viac ako 65 mil. eur. Nebyť tohto kroku štátu, poisťovne by získali medziročne iba asi o 85 mil. eur viac a v porovnaní s plánmi dokonca menej približne o 20 mil. eur.
Podľa Demoviča príjmy všetkých poisťovní v roku 2009 v porovnaní s predchádzajúcim rokom rástli. Jedinú výnimku tvorí štátna Spoločná zdravotná poisťovňa. Na ňu údajne negatívne dopadli nové zmeny v prerozdeľovaní. „Fakt je ten, že príjmy boli vyššie… Ten nárast nie je tak dramatický, aby mohlo prísť k celoplošnej zmene úhrad za poskytovanú zdravotnú starostlivosť,“ reagoval Demovič na otázku k možnému nárast platieb poisťovní poskytovateľom.
Daňové príjmy poisťovní dosiahli vo vlaňajšom roku 3,341 mld. eur. V porovnaní s rokom 2008 je to viac o 2,77 %. Pod tento výsledok sa podpísal najmä nárast platieb od štátu. Vyšplhali sa na 1,162 mld. eur, čo je viac o 16,53 %. Rástol však aj výber poistného od dobrovoľných platiteľov, a to na úrovni 11,23 %
Naopak nie príliš optimistické výsledky evidovali poisťovne v rámci platieb poistného zamestnávateľmi, zamestnancami a samostatne zárobkovo činnými osobami (SZČO). Vo všetkých troch kategóriách bol podľa Demoviča pokles, najvýraznejší pri SZČO, keď dosiahol 12,61 %. Takmer pätinový prepad bol aj pri pokutách, penále a úrokoch súvisiacich s poistným. Poisťovniam sa nedarilo ani v nedaňových príjmoch. Medziročne sa znížili o 4,5 mil. eur, teda asi o 18 %.
Na vývoj príjmov zdravotných poisťovní vplývala v roku 2009 výrazne súčasná hospodárska kríza. Dôvodom je najmä zvýšenie počtu nezamestnaných, pokles rastu priemerných miezd, ale aj nižšia platobná disciplína platiteľov poisteného. Tento stav sa pritom odrážal aj na stanovovaní zmluvných podmienok poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Väčšina z nich sa totiž vyšších platieb zo strany poisťovní nedočkala.
SITA