Predsedovia vlád štátov V4 diskutovali o vojne na Ukrajine, v mnohom sa zhodli aj v otázke migrácie

V4: Stretnutie premiérov
Zľava: Maďarský premiér Viktor Orbán, český premiér Petr Fiala, premiér SR Ľudovít Ódor a poľský premiér Mateusz Morawiecki počas brífingu po stretnutí predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) na Úrade vlády SR. Bratislava, 26. jún 2023. Foto: SITA/Diana Černáková
  • Aktualizované 26. júna, 16:08

Predsedovia vlád štátov Vyšehradskej štvorky (V4) diskutovali o viacerých strategických otázkach, najmä o konflikte na Ukrajine. „Slovenská vláda drží kurz v tejto otázke“, uviedol na spoločnej tlačovej besede predseda vlády SR Ľudovít Ódor. Dodal, že Slovensko chce pokračovať s pomocou a sme solidárni s obeťou agresie.

Premiéri diskutovali aj o zapojení firiem do povojnovej obnovy Ukrajiny. Predmetom diskusie bolo podľa Ódora i ozdravenie verejných financií po krízach, ale aj európska zelená dohoda.

Predsedovia vlád V4 sa v mnohom zhodli v otázke migrácie, ale aj v postoji k vstupu štátov Západného Balkánu do Európskej únie. Od 1. júla preberá predsedníctvo V4 od Slovenska Česká republika. Krédom bude: „V4 pre občanov“.

Občania by podľa Fialu mali byť v centre pozornosti. Cieľom podľa šéfa českej vlády bude bezpečná a vyspelá spoločnosť, chcú pokračovať v úspešných existujúcich projektoch, ktoré uľahčujú spolužitie v našom regióne, napríklad v oblasti kultúry, vzdelávania a výskumu, športu, ale aj vnútornej a vonkajšej bezpečnosti, vrátane migrácie.

Ďalšou prioritou by mala byť inovatívna a prepojená ekonomika. Fiala uviedol, že plánujú podporiť spoločné projekty s praktickým prínosom pre občanov štátov V4, obzvlášť v oblastiach dopravy či energetiky.

Dodal, že predsedníctvo preberajú v čase pokračujúcej ruskej agresie na Ukrajine, a teda treťou prioritou je podpora zvrchovanosti, územnej celistvosti a nezávislosti Ukrajiny.

V oblastiach pomoci utečencom, a tiež povojnovej obnovy Ukrajiny chcú v rámci predsedníctva podporiť dialóg a spoluprácu medzi štátmi V4.

Fiala dodal, že si je vedomý, že v poniektorých prioritách a prístupoch štátov V4 sú rozdiely, no je presvedčený, že i tak panuje medzi nimi v mnohých kľúčových témach zhoda a môžu dosiahnuť rozumné výsledky. „O to sa bude snažiť aj české predsedníctvo V4,“ povedal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít ÓdorPetr Fiala