Prečo je stále málo žien v politike? Podľa Bihariovej musia čeliť prekážkam a stereotypom (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Ustanovujúca schôdza parlamentu
Poslankyňa parlamentu za hnutie Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 25. október 2023. Foto: Archívne, SITA/Diana Černak.
Tento článok pre vás načítala AI.

V predčasných parlamentných voľbách sa dostalo do parlamentu historicky najviac žien. Mandáty v parlamente získalo až 33 poslankýň, z toho šestnásť bolo na kandidátke Progresívneho Slovenska. Ako hodnotí tento výsledok, a prečo máme ešte stále tak málo žien v politike, sme sa spýtali bývalej predsedníčky PS a poslankyne Ireny Bihariovej.

Podľa poslankyne podmieňuje tento stav predovšetkým kultúrny faktor, ktorý vychádza z rodových stereotypov. Ako vysvetlila, keď toho času zastávala funkciu predsedníčky PS, musela zažívať aj také veci, ktorým jej mužskí kolegovia na tomto poste určite nemuseli čeliť.

>>> Celý rozhovor s Irenou Bihariovou

„U muža sa nikdy nerieši, či mu kravata úplne sedí s ponožkami, a či mu to sedí so sakom. Toto nie je témou verejnej diskusie, ale za moje jazvičky po akné som bola symbolicky popravovaná,“ hovorí Bihariová. Politička podľa svojich slov dostávala často kritiku aj za to, prečo vystupuje tak tvrdo a rázne v rámci politického zápasu.

„Veci, ktoré sú pri mužských lídroch devízou, že sú asertívni, priebojní, tvrdo argumentační, sú považované za niečo, čo mužov ctí. Akonáhle je to ale výbavou ženy -političky, je to na obtiaž,“ zdôverila sa Bihariová.

Ďalšie ťažkosti, s ktorými sa musí žena ako politička popasovať podľa Ireny Bihariovej, si pozrite vo videu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Irena Bihariová
Firmy a inštitúcie PS Progresívne Slovensko