Politici by sa mali snažiť upokojiť situáciu v spoločnosti, myslí si to drvivá väčšina Slovákov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Politici
Foto: archívne, SITA/Milan Illík, Diana Černák, koláž - SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Viac ako 90 percent Slovákov si myslí, že politici by sa mali snažiť upokojiť situáciu v spoločnosti. Ako vyplýva z prieskumu spoločnosti Median SK, 73 percent respondentov úplne súhlasí s výrokom, že politici by sa mali snažiť o upokojenie situácie a obyvateľov, a ďalších 20 percent s ním skôr súhlasí.

Jednoznačne súhlasia najmä ľudia vo veku 60 a viac rokov, ľudia s vysokoškolským vzdelaním, a tiež obyvatelia Prešovského, Košického a Nitrianskeho kraja. Možnosť skôr súhlasím si najčastejšie vyberali ľudia vo veku do 49 rokov, a obyvateľstvo Žilinského a Trenčianskeho kraja.

Nesúhlas s tvrdením

S tvrdením, že politici by sa mali usilovať o upokojenie spoločnosti celkovo nesúhlasili štyri percentá respondentov, pričom dve percentá opýtaných vybrali možnosť skôr nesúhlasím, a rovnako dve percentá opovedali, že úplne nesúhlasia.

Tri percentá účastníkov prieskumu sa k otázke nevedeli či nechceli vyjadriť. Prieskum vykonali v dňoch 21. až 27. mája, na reprezentatívnej vzorke 1 006 respondentov.

Voliči Smeru a PS

Odpovede na otázku „Kto je podľa Vás v najväčšej miere zodpovedný za situáciu v spoločnosti, ktorá vyústila útokom na R. Fica 15.5.2024?“ sa u elektorátu rôznych politických subjektov líšia.

Podľa voličov strany Smer-SD sú za situáciu najväčšmi zodpovední predstavitelia opozície, túto možnosť označovalo 49 percent z nich. Ďalších 19 percent je toho názoru, že sú za ňu zodpovední politici vo všeobecnosti, a deväť percent si myslí, že zodpovednosť nesú mainstreamové, teda tradičné médiá.

Spomedzi voličov hnutia Progresívne Slovensko 61 percent uviedlo, že za situáciu sú najväčšmi zodpovední predstavitelia vládnej koalície, ďalších 22 percent z nich si myslí, že sú to politici vo všeobecnosti, a jedenásť percent uviedlo, že zodpovednosť nesie každý z nás, obyvateľov (v prípade Smeru túto možnosť vybralo 5 percent respondentov).

Voliči Hlasu

Elektorát strany Hlas-SD uvádzal prevažne to, že za súčasnú situáciu sú zodpovední najmä politici vo všeobecnosti, túto možnosť volilo 39 percent z nich. Dvadsať percent z nich vybralo možnosť predstavitelia opozície a 12 percent z nich si myslí, že zodpovednosť nesie každý z nás, teda obyvateľov Slovenska.

Desať percent z nich vybralo i možnosť novinári a podľa šiestich percent voličov Hlasu sú za súčasnú situáciu najväčšmi zodpovední koaliční politici.

Možnosť predstavitelia koalície vybrala i viac ako polovica voličov strany Sloboda a Solidarita, išlo o 52 percent z nich. Na druhom mieste sa u voličstva liberálov umiestnila odpoveď politici vo všeobecnosti so 17 percentami a desať percent z nich označilo odpoveď niekto iný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMedian SKPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD