Pentagon nariadil armáde, aby sa presunula k hraniciam Líbye

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protesty v Líbyi
Bezpečnostná rada OSN v sobotu jednohlasne odhlasovala rezolúciu, ktorá zavádza sankcie voči Líbyi vrátane zbrojného embarga, zmrazenia účtov a zákazu cestovania pre Kaddáfího a vedenie krajiny. Krajiny Európskej únie sa na sankciách voči líbyjským predstaviteľom dohodli už v piatok. Počas násilností v Líbyi zomrelo podľa OSN od začiatku povstania 15. februára najmenej 1000 ľudí, niektorí diplomati hovoria až o 2000 obetiach. Tripolis. 28. februára 2011. Foto: SITA/AP

BROVARY 28. februára (WEBNOVINY) – Americká armáda začala s presúvaním svojich námorných a leteckých jednotiek do oblastí okolo Líbye. V pondelok o tom, v čase, keď západné mocnosti začali zvažovať aj prípadnú vojenskú intervenciu v krajine, informoval samotný Pentagon.

„Naši stratégovia pracujú na viacerých plánoch a myslím, že môžem povedať, že súčasťou týchto plánov je aj presun vojenských síl,“ potvrdil hovorca amerického ministerstva obrany Dave Lapan. Rozmiestnenie amerických jednotiek blízko Líbye podľa neho dáva prezidentovi Barackovi Obamovi „nové možnosti“, ako riešiť túto krízu. Zástupca Pentagonu však nespresnil, aké príkazy dostali americké jednotky v oblasti.

Americkí a európski lídri ešte predtým v reakcii na útok jednotiek líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího voči opozícii začali prvýkrát otvorene hovoriť aj o možnej vojenskej intervencii. Jednou z možností je, že vzdušný priestor nad Líbyou by vyhlásili za bezletovú zónu, na čo by dohliadali príslušníci vzdušných síl Severoatlantickej aliancie (NATO).

OBRAZOM: Protesty v Líbyi

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Cieľom je zabrániť Kaddáfímu, aby s pomocou leteckých náletov útočil na demonštrantov. V prípade, že by sa Američania skutočne rozhodli pre inváziu do krajiny, na tento účel by mohli použiť lietadlovú loď USS Kearsarge, ktorá kotví v Červenom mori a na jej palube sa nachádza asi 2000 členov amerických vzdušných síl.

Kaddáfího syn burcuje k zabíjaniu

https://www.youtube.com/watch?v=u3F6dnaeDy0

„Môj ľud ma miluje“

Muammar Kaddáfí v pondelok poskytol rozhovory viacerým svetovým médiám vrátane americkej stanice ABC a britskej BBC. Pred reportérmi sa okrem iného rozhovoril o tom, ako ho jeho ľud „miluje“ a opozičných demonštrantov opäť obvinil, že sú „pod vplyvom drog„.

„Celý môj ľud ma miluje. Pre to, aby ma chránil, by aj zahynul,“ citovala Kaddáfího slová reportérka ABC Christiane Amanopourová prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti Twitter. Kontroverzný diktátor okrem nej poskytol interview aj novinárom z britskej BBC a denníka The Times. Podľa Amanpourovej dokonca autoritársky líder odmieta, že by v hlavnom meste Tripolis prebiehali akékoľvek demonštrácie. Protestujúcich zároveň obvinil, že sú „nadrogovaní„, pričom narkotiká im dodáva teroristická sieť al-Kájda.

Väčšina ropných polí je už mimo Kaddáfího kontroly

Režim Muammara Kaddáfího už nemá kontrolu nad väčšinou zariadení spracovávajúcich ropu a zemný plyn v Líbyi, informoval v pondelok komisár Európskej únie pre energetiku Günther Oettinger. „Existuje dôvod veriť, že väčšina ropných a plynových polí už viac nie je pod Kaddáfího kontrolou,“ uviedol Oettinger počas tlačovej konferencie na pravidelnom stretnutí ministrov energetiky členských štátov EÚ. Oettinger odmietol myšlienku uvalenia blokády na vývoz ropy z Líbye, pretože zariadenia na jej ťažbu sú v súčasnosti v rukách regionálnych skupín stojacich proti Kaddífiho vláde. „Je možné, že by sme trestali nesprávnych ľudí,“ povedal.

Sexy ošetrovateľka mlčí

Ukrajinská zdravotná sestra, ktorá bola údajne dôležitou súčasťou každodennej rutiny líbyjského lídra Muammara Kaddáfího, mlčí o svojej práci aj po tom, ako sa po deviatich rokoch strávených v africkej krajine vrátila domov. Galyna Kolotnytská, ktorá bola podľa uniknutej americkej diplomatickej pošty zverejnenej portálom WikiLeaks pre Kaddáfího taká dôležitá, že bez nej nikam necestoval, býva v súčasnosti v byte na prízemí domu v meste Brovary neďaleko Kyjeva a nezdá sa, žeby sa odtiaľ chystala odísť. Dom na pochmúrnom predmestí Brovary teraz obliehajú novinári v nádeji, že zazrú sestričku často opisovanú ako „vnadná blondína“.

Skromný byt je domovom jej matky Iryny ako aj jej dcéry Teťany, ktorá po naliehaní novinárov prišla k dverám. Na ich sklamanie im však povedala, že jej matka je unavená a zatiaľ sa s nimi nebude rozprávať. Kolotnytská priletela do Kyjeva v nedeľu ráno spolu s inými Ukrajincami, ktorí utekali pred nepokojmi v Líbyi. Na letisku ju jej príbuzní okamžite odviedli do auta a odviezli domov.

Galyna Kolotnytská
Foto: SITA/AP

Ukrajinský denník Komsomoľskaja Pravda v pondelok uviedol, že sa mu podarilo získať vyjadrenie jej matky Iryny.

Reportér denníka si okrem záverečných slov, aby „išiel do pekla“, od matky zdravotnej sestry vypočul: „Vy ste urazili a poškvrnili povesť mojej dcéry, keď ste napísali, že bola niečo ako Kaddáfího milenka. Poviem vám iba jednu vec: Gaľa sa už do Líbye nevráti!“

Galyna Kolotnytská odišla do Líbye pred deviatimi rokmi. Pôvodne pracovala ako zdravotná sestra v nemocnici a neskôr sa stala Kaddáfího osobnou ošetrovateľkou. Okrem nej však v Líbyi pracovalo množstvo zdravotníckych pracovníkov z Ukrajiny. V 90. rokoch tam odcestovali stovky ukrajinských doktorov a sestričiek.

Únia schválila sankcie voči Líbyi

Európska únia v pondelok schválila sankcie voči Líbyi. Do platnosti by mali vstúpiť čoskoro, povedala šéfka diplomacie 27-členného bloku Catherine Ashtonová a dodala, že násilné represie v severoafrickej krajine sú šokujúce. „Pracujeme už na reštriktívnych opatreniach, ktoré by mali rýchlo vstúpiť do platnosti,“ uviedla Ashtonová pred ministrami a vyslancami zhromaždenými v Rade OSN pre ľudské práva v Ženeve. „Naša pozornosť sa momentálne sústreďuje na Líbyu, a to oprávnene. To, čo sa tam deje, masívne násilie voči mierovým demonštrantom, nás šokuje,“ dodala. Zároveň privítala rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN uvaliť sankcie voči režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího a uistila, že EÚ rovnako zabezpečí ich implementáciu.

Podľa jej slov sa európsky blok navyše v súčasnosti usiluje o nadviazanie kontaktov s líbyjskou opozíciou. Bezpečnostná rada OSN v sobotu jednohlasne odhlasovala rezolúciu, ktorá zavádza sankcie voči Líbyi vrátane zbrojného embarga, zmrazenia účtov a zákazu cestovania pre Kaddáfího a vedenie krajiny. Krajiny Európskej únie sa na sankciách voči líbyjským predstaviteľom dohodli už v piatok. Počas násilností v Líbyi zomrelo podľa OSN od začiatku povstania 15. februára najmenej 1000 ľudí, niektorí diplomati hovoria až o 2000 obetiach.

Kaddáfí sa vysmieva uvaleniu sankcií

Sankcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov sú „prázdne a neúčinné“, uviedol líbyjský vodca Muammar Kaddáfí pre srbskú súkromnú televíziu Pink. Nedeľňajší telefónny rozhovor s Kaddáfím spravil tím televízie Pink v Tripolise. „Líbyjský ľud ma podporuje, malé skupiny povstalcov sú obkľúčené a porátame sa s nimi,“ povedal Kaddáfí. Podľa televíznej stanice telefonoval z jeho úradu v Tripolise. O rozhovore informovala aj tlačová agentúra AFP.

Na vycestovanie čaká stále 650 Európanov

Na vycestovanie z Líbye zmietanej nepokojmi čaká ešte stále okolo 650 Európanov, mnohí v ťažko dostupných oblastiach. Informovala o tom komisárka EÚ pre humanitárnu pomoc Kristalina Georgijevová. „Podnikáme všetky kroky k bezpečnému návratu našich občanov,“ povedala Georgijevová v pondelok v Bruseli. To však nie je ľahká úloha. Podľa komisárky prebieha momentálne v rámci EÚ koordinácia plánovaných odsunov. Tie by sa mohli uskutočniť prostredníctvom lietadiel, lodí alebo cez hranicu s Egyptom. V Líbyi sa nachádzalo spolu 10 tisíc Európanov, väčšina z nich je však už mimo krajinu.

Od začiatku krízy 15. februára z Líbye utieklo celkovo už „niekoľko stotisíc“ ľudí, uviedla Georgijevová. Humanitárna situácia sa podľa nej navyše za posledné dni naďalej zhoršuje. Počet obetí v krajine podľa odhadov presiahol tisícku, podľa iných údajov dokonca dve, mnohí ďalší utrpeli zranenia. Je pravdepodobné, že tlak na hranice s Tuniskom a Egyptom porastie aj naďalej. Spolu žije v Líbyi 1,5 milióna cudzincov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Catherine AshtonováGünther OettingerMuammar Kaddáfí