Pellegrini by mal zaradiť spiatočku a prestať asistovať Ficovi pri deštrukcii právneho štátu, vyzývajú lídri opozície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini, Robert Fico
Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini (vzadu) a predseda strany SMER-SD Robert Fico. Foto: Archívne, SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Predsedovia troch opozičných strán sa obrátili na predsedu Národnej rady (NR) SR Petra Pellegriniho (predseda strany Hlas-SD) s výzvou.

Michal Šimečka (Progresívne Slovensko – PS), Richard Sulík (Sloboda a Solidarita – SaS) a Milan Majerský (Kresťanskodemokratické hnutie – KDH) na šéfa parlamentu apelujú, aby sa dištancoval od postupu koalície a zaistil dôstojnú spoločenskú diskusiu a legislatívny proces pri viacerých témach.

Narýchlo chcú zlikvidovať ÚŠP

Narážajú pri tom na postup koalície, ktorá chce podľa nich narýchlo, protiústavne a potichu zlikvidovať špeciálnu prokuratúru, znižovať tresty za korupciu a odňať ochranu vyšetrovateľom.

„Ako predseda NR SR má priamu zodpovednosť za to, aby dianie v parlamente rešpektovalo ústavu a bolo dôstojné. Prijatie tak zásadných a komplexných zákonov s dramatickými dopadmi na živé kauzy a boj proti korupcii nemôže prebiehať cez skrátené legislatívne konanie,“ skonštatovali opoziční lídri vo výzve.

Ficovi asistuje pri deštrukcii

Tiež sa obrátili na Pellegriniho s tým, že ak chce obstáť ako predseda NR SR, naplniť svoje predvolebné záväzky, prípadne sa uchádzať o ďalšie ústavné funkcie, mal by „zaradiť spiatočku“.

Šimečka, Majerský a Sulík poukázali na to, že predseda Hlasu počas predvolebnej kampane tvrdil, že mu záleží na odbornej a celospoločenskej diskusii k predmetnej téme.

„Pred voľbami sľuboval, že staré maniere skončili a bude riešiť skutočné problémy ľudí, miesto toho dnes asistuje Robertovi Ficovi v urýchlenej deštrukcii právneho štátu na Slovensku,“ myslí si trojica predsedov.

Rozpor s jeho tvrdeniami

Dodali, že ako potenciálny kandidát na prezidentský post (o Pellegriniho kandidatúre na prezidenta sa už istý čas diskutuje v médiách, on sám avizoval, že svoje rozhodnutie oznámi po novom roku – pozn. SITA) Pellegrini často hovorí o potrebe zjednotenia spoločnosti a kultivácie dialógu, no podľa troch opozičných lídrov sú kroky jeho vlastnej strany v rozpore s týmito tvrdeniami.

„Protestná vlna ľudí na Slovensku proti únosu demokracie a právneho štátu rastie. Dnes vieme potvrdiť, že v utorok o 18:00 sa verejné protesty organizované našimi stranami udejú v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline aj Nitre. Vieme, že sa pripravujú aj ďalšie mestá,“ doplnili opoziční lídri.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal ŠimečkaMilan MajerskýPeter PellegriniRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Hlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutiePS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a Solidarita