Podľa schváleného návrhu rozpočtu má schodok verejných financií postupne klesať z budúcoročných 1,93 % hrubého domáceho produktu až po vyrovnaný rozpočet v roku 2018.
Príspevok na podporu mobility za prácou má byť po novom vo výške 80 % preukázaných výdavkov na bývanie, maximálne 250 eur mesačne počas šiestich mesiacov, pričom znevýhodneným uchádzačom o prácu má štát poskytovať príspevok aj ďalších šesť mesiacov, a to v sume najviac 125 eur mesačne.
V dnešných temných časoch, kedy Európu obchádza strašidlo fašizmu, by sme mali nadviazať na tradíciu SNP a postaviť sa proti xenofóbii, rasizmu a fašizácii určitej časti slovenskej spoločnosti, uviedol poslanec Blaha.
Podpredsedu KDH Július Brocka spolu s Alojzom Přidalom chcú novelou podporiť sociálne začlenenie fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím do spoločnosti a odstránenie tvrdosti zákona.
Opozičné strany považujú za nespravodlivé, aby sporitelia v druhom pilieri mali nárok na nižší minimálnych dôchodok. Žiadajú o vydanie predbežného opatrenia, ktorým by boli pozastavené paragrafy poškodzujúce časť budúcich dôchodcov.
Z druhého piliera zatiaľ vystúpilo vyše 100-tisíc sporiteľov. Poslankyňu za OĽaNO Eriku Jurinovú teší, že približne 1,4 milióna ľudí, ktorí v druhom pilieri zostali, je stále zodpovedných.
Otvorenie druhého piliera podporuje strana Smer podľa poslanca Júliusa Brocku preto, aby mohla financiami, ktoré si v ňom sporitelia našetrili financovať dôchodky v prvom pilieri.
Opoziční poslanci očakávajú, že aj v prípade vrátenia zákona prezidentom späť do parlamentu si ho poslanci za vládnu stranu Smer-SD opätovne schvália. Preto sa chcú obrátiť aj na Ústavný súd SR.
Do rezervného fondu solidarity prispievajú všetci pracujúci ľudia v miere 4,75 percenta z ich vymeriavacieho základu. Ľudia v druhom pilieri majú však nárok získať maximálne len 77 percent z neho.
V parlamentnej rozprave sa okrem poslanca Miroslava Beblavého nechal počuť aj Ľudovít Kaník, ktorý snahu vlády Smeru o vyhnanie ľudí z druhého piliera považuje za morálny hazard.
Opozičný poslanec pozmeňujúcim návrhom reaguje na pozmeňujúci návrh poslanca za Smer-SD Jána Podmanického, ktorý schválil parlamentný sociálny výbor ešte v marci tohto roka.