BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) – Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota ešte nevie, či klub SNS podporí v Národnej rade SR zbavenie poslaneckej imunity ich straníckeho kolegu, bývalého ministra výstavby Igora Štefanova. Vyhlásil to v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12. Dôvodom, pre ktorý už podľa ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) vyšetrovateľ požiadal prokuratúru o zbavenie imunity Štefanova, je nástenkový tender. V kauze vyšetrovateľ obvinil štyroch ľudí, Štefanova nemohol, lebo ho chráni imunita.
„Vždy sa končí všetko nejakými vyrobenými kauzami. Nech sa pán Lipšic pozrie ako sa robil tender na ministerstve zdravotníctva ohľadom dodávok vakcín, ktoré sú na čiernom zozname napríklad vo Francúzskej republike. Tam nech sa pozrie na svojich kumpánov,“ odkázal Slota Lipšicovi. Ako predseda SNS pripomenul, oni podali trestné oznámenie na Lipšica a čakajú, „či aj jeho budú skutočne vyšetrovať podľa rovnakého metra“.
Podnet na generálnu prokuratúru na preskúmanie Lipšicových výrokov na tlačovej besede, kde spolu so štátnym tajomníkom rezortu Marošom Žilinkom informoval o podaní žiadosti na zbavenie imunity Štefanova, podal podpredseda SNS Andrej Danko. Obsahom podania sú vyjadrenia, z ktorých je podľa neho zrejmé, že museli nazrieť do spisového materiálu. Podľa Trestného poriadku spadá nazeranie do spisu pod osobitný režim a je stanovený okruh osôb, ktoré sa môžu oboznamovať s vyšetrovacím spisom. Predstavitelia SNS sú presvedčení, že minister Lipšic prekročil svoju právomoc, ktorú má ako verejný činiteľ.
Chystaný zákon o jazykoch menšín je protiústavný, tvrdí líder národniarov
Dávanie občianstva ľuďom z okolitých štátov sa vždy skončilo vojenským konfliktom, upozornil v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť predseda SNS Ján Slota. Ako zdôraznil, to čo urobilo Maďarsko prijatým zákona o dvojakom občianstve je „neštandardné v histórii celého ľudstva.“ Dávanie alebo odoberanie občianstva podľa neho funguje na individuálnom princípe a existuje x spôsobov ako vyriešiť konkrétne situácie.
Podľa Slotu je v súčasnosti platný zákon o štátnom občianstve na Slovensku, ktorý bol reakciou na maďarský zákon dobrý a nevidí dôvod na zmenu. Napriek tomu poslanci za SNS podporili v parlamente návrh Smeru-SD, ktorým chceli túto normu z ich dielne zmäkčiť. „Ja som bol tiež v sále, ale nehlasoval som. Piati kolegovia hlasovali tak, aby bolo evidentné, že sme opozičná strana určite priateľsky naklonená Smeru. Ukázali dobrú vôľu pri podpore tohto zákona z dielne Smeru, aj keď sme vedeli dopredu, že zákon neprejde. Toto bol jediný cieľ,“ vysvetlil.
Slota kritizoval aj pripravovanú novelu zákona o používaní jazykov národnostných menších, ktorú označil za protiústavnú. Poukázal, že podľa Ústavy SR je štátnym jazykom na Slovensku slovenský jazyk, ktorý sa používa aj vo verejnom styku a iné zákony toto postavenie slovenčiny ohrozovať nemôžu.
Slota zopakoval aj svoj názor na vojenskú operáciu v Lýbii. Ako skonštatoval, rezolúcia OSN nehovorila nič o genocíde. „Mne to príde ako nechutné divadlo, čo tu predvádzajú títo tzv. demokrati,“ okomentoval situáciu. Podľa neho dôvodom operácie je ropa a ako poznamenal, podľa niektorých zahraničných komentátorov aj voda. Líbyjská armáda sa podľa neho nemôže porovnávať s armádou Francúzska či Británie. „Chceli ochraňovať nejakých civilistov, ktorí sú po zuby ozbrojení. Na druhej strane ostreľujú Líbyu. Neviem, čo je na tom demokratické a ľudské,“ dodal.