Aktualizované: Opozícia v parlamente neuspela, ministerka Lubyová zostáva vo funkcii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martina Lubyová
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 18. februára 21:22

BRATISLAVA 18. februára (WebNoviny.sk) – Ministerka školstva Martina Lubyová zostáva vo funkcii. Za vyslovenie nedôvery zo 105 prítomných poslancov v pléne hlasovalo za 43 a proti ich bolo 65.

Odvolávanie iniciovala opozícia, ktorá v piatok 15. februára odovzdala 38 podpisov na zvolanie mimoriadnej 42. schôdze Národnej rady SR. Ako dôvod uviedla škandál pri prideľovaní stimulov na vedu.

Šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) schôdzu otvoril v pondelok po 13:00 a bol schválený aj jeho procedurálny návrh, aby sa rokovalo aj po 19:00 až do ukončenia rozpravy a samotného hlasovania. Na úvod schôdze sa prezentovalo 111 poslancov, čo znamenalo, že Národná rada SR bola uznášaniaschopná. Program schôdze, na ktorej je navrhnuté odvolávanie člena vlády sa neschvaľuje.

Mala by podľa vás ministerka školstva Martina Lubyová pre problémy s pridelením stimulov odstúpiť alebo byť odvolaná?

O dôvodoch na odvolanie Lubyovej na úvod schôdze prehovorila predsedníčka poslaneckého klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová. Po nej predniesol minister životného prostredia László Sólymos stanovisko vlády a potom o slovo požiadala samotná ministerka Lubyová. Do rozpravy sa písomne prihlásilo osem poslancov – Branislav Gröhling, Miroslav Sopko, Martin Poliačik, Zuzana Zimenová, Igor Matovič, Boris Kollár, Anna Verešová a Ján Budaj.

Po vystúpení písomne prihlásených poslancov sa do rozpravy prihlásilo ešte päť poslancov ústne – Soňa Gaborčáková, Peter Osuský, Elena Červeňáková, Milan Uhrík a Natália Grausová.

Naživo: Rokovanie Národnej rady SR

Výbor Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport hlasoval na svojom pondelňajšom zasadnutí proti vysloveniu nedôvery ministerke Lubyovej. Za vyslovenie nedôvery boli opoziční poslanci – Veronika Remišová, Miroslav Sopko (obaja OĽaNO), Branislav Gröhling (SaS), Stanislav Mizík (ĽSNS) a nezaradený poslanec Martin Poliačik. Osem výborov nerokovalo, neprišlo dosť poslancov, neboli tak uznášaniaschopní.

Nezrovnalosti počtu bodov pri hodnotení

Remišová pri predkladaní návrhu povedala, že škandál so stimulmi na vedu pripomína eurofondový škandál, ktorý bol v lete v roku 2017. Vtedajší minister školstva Peter Plavčan potom odstúpil z funkcie.

Veronika Remišová (OĽaNO)
Vystúpenie poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO) k vysloveniu nedôvery ministerke školstva Martine Lubyovej počas rokovania mimoriadnej 42. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 18. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

„Dnes hovoríme o mimoriadne vážnych podozreniach, že peniaze ľudí, ktorí platia dane, táto vládna garnitúra rozdáva pochybným firmám namiesto toho, aby podporovala šikovných vedcov, ktorí vedu naozaj robia. Pani ministerka počas tohto škandálu hovorila, že tieto dotácie majú byť podporou pre začínajúce firmy. Bližší pohľad na tieto firmy však ponúka úplne iný obraz,“ dodala opozičná poslankyňa s tým, že stimuly získali aj firmy, ktoré majú nulové zisky, nemajú vlastné sídlo či neboli v Registri partnerov verejného sektora. Podľa nej z 30 firiem, ktoré dostali peniaze zo stimulov, má viac ako polovica pochybné pozadie či hodnotenie.

Remišová poukázala aj na nezrovnalosti počtu bodov pri hodnotení projektov. „Hodnotiteľ pridelil projektu body za všetky hodnotené parametre v štyroch tabuľkách. Správne ich sčítal a pridelil 84 bodov. Ale na prvej strane hodnotenia niekto pri všetkých štyroch skupinách kritérií zvýšil počet bodov a celkový súčet bodov tak zvýšil na 94. Pridávanie bodov, ktoré priamo ovplyvnilo konečné poradie projektov, je najhrubším porušením zákona,“ uviedla.

Lubyová odmieta podozrenia z manipulácie

Ministerka Lubyová v pléne uviedla, že projekty na stimuly hodnotili odborní hodnotitelia v štyroch kolách. Hodnotí sa zámer projektu a nie firma alebo jej minulosť. Uviedla ministerka školstva Martina Lubyová s tým, že ministerstvo nemôže vstupovať do odborného hodnotenia.

„Ja som nezmenila jediné hodnotenie, aj keď sú podsúvané verejnosti informácie, že som niekomu rozdala milióny eur,“ dodala. Podľa nej stimuly podporujú firmy, ktoré budú robiť nové, inovatívne aktivity. „Ak aj firmy nemajú skúsenosť s výskumom a vývojom, partnerstvo s vedeckou inštitúciou alebo akademickou obcou im ich dodá,“ vysvetlila Lubyová.

Národná rada SR
Atmosféra počas rokovania mimoriadnej 42. schôdze Národnej rady SR, ktorej programom je návrh skupiny poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery ministerke školstva, vedy, výskumu a športu SR. Bratislava, 18. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Lubyová povedala, že stimuly sa v minulosti udeľovali bez toho, aby bola otvorená súťaž. Podľa nej bola výzva na stimuly lepšia ako v minulosti. „Teraz sa mohol prihlásiť hocikto. Prvýkrát sa stalo, že nedostali všetky firmy stimuly. Doteraz už boli vybraté firmy dopredu, ktoré peniaze zo stimulov získajú. Teraz sa prihlásilo 46 projektov a vybratých bolo 30. Niektorí asi nie sú zvyknutí, že nedostanú peniaze. Možno aj preto toto všetko vzniklo,“ dodala šéfka rezortu školstva.

Remišová poukázala na nezrovnalosti počtu bodov pri hodnotení projektov. Hodnotiteľ podľa nej správne sčítal body a pridelil ich 84. Na prvej strane hodnotenia však niekto pri všetkých štyroch skupinách kritérií zvýšil počet bodov a celkový súčet bodov tak zvýšil na 94. Podľa Lubyovej treba urobiť potrebné opatrenia, aby sa niečo podobné už nestalo. Ministerstvo školstva plánuje napríklad novelu zákona o stimuloch.

Ministerka školstva počas svojej viac ako hodinovej obhajoby odmietla podozrenia z manipulácie. Tvrdí, že vyvodila aj personálnu zodpovednosť, keď odvolala generálneho riaditeľa sekcie vedy a techniky Marka Hajduka.

Matovič označil ministerku za plagiát

Predseda OĽaNO Igor Matovič označil ministerku školstva Martinu Lubyovú za obyčajný plagiát, ktorý bol na začiatku nádejou.

Ako povedal v rozprave k odvolávaniu ministerky školstva, ukázalo sa, že Lubyová je len obyčajný kopirák toho, čo boli predošlí ministri za SNS. „Obhajuje rozkrádanie verejných zdrojov,“ vyhlásil. Ministerku varoval, aby rýchlo hamovala, lebo Andrej Danko ju hodí cez palubu a skončí ako Marián Janušek a Igor Štefanov, ktorí sú vo väzení za nástenkový tender.

Nezaradený poslanec Martin Poliačik v rozprave uviedol, že keby sa tu prehnalo 200 tornád, nenarobili by toľko škody ako ministri nominovaní Slovenskou národnou stranou. Poslankyňa Zuzana Zimenová z poslaneckého klubu opozičnej SaS si myslí, že by Lubyová mala sama podať demisiu. Predseda školského parlamentného výboru Ľubomír Petrák zo Smeru-SD sa v pléne zastal ministerky školstva. Jej odvolávanie podľa neho nemalo žiadny relevantný význam.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoAnna VerešováBoris KollárBranislav GröhlingElena ČerveňákováIgor MatovičIgor ŠtefanovJán BudajLászló SólymosĽubomír PetrákMartin PoliačikMartina LubyováMilan UhríkMiroslav SopkoPeter OsuskýPeter PlavčanSoňa GaborčákováStanislav MizíkVeronika RemišováZuzana Zimenová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita