Lubyová dala skontrolovať pridelené miliónové stimuly, na údajné nezrovnalosti upozornila opozícia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: archívne, SITA/Braňo Bibel.

BRATISLAVA 13. februára (WebNoviny.sk) – Ministerka školstva Martina Lubyová iniciovala interný audit v sekcii vedy a techniky ministerstva školstva.

Cieľom je overiť a vyhodnotiť postupy pri procese prípravy a hodnotenia žiadostí o poskytnutie stimulov na podporu výskumu a vývoja na Slovensku. Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu, závery auditu ministerstvo poskytne Najvyššiemu kontrolnému úradu SR do 30. apríla.

Mala by podľa vás ministerka školstva Martina Lubyová pre problémy s pridelením stimulov odstúpiť alebo byť odvolaná?

Podľa ministerstva Nadácia Zastavme korupciu na stretnutí so zástupcami sekcie vedy a techniky preukázala, že disponuje informáciami z hodnotiaceho systému pred ich zverejnením. Jej predstavitelia neboli ochotní vysvetliť, akým spôsobom informácie získali.

Rezort školstva vyzve nadáciu na ďalšie stretnutie, aby si vyjasnili vzniknutú situáciu. Zároveň ministerstvo navrhne nadácii účasť na činnosti monitorovacích orgánov, aby participovali na týchto transparentných procesoch.

Nezrovnalosť v počte bodov

Ministerstvo školstva tvrdí, že v uplynulých dňoch ho poslankyňa NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Veronika Remišová opakovane obviňovala z manipulovania bodového hodnotenia v prípade hodnotenia projektu spoločnosti NaviDate pri prideľovaní stimulov na výskum a vývoj.

Ministerstvo si preto vyžiadalo vyjadrenie hodnotiteľky projektu, ktorá potvrdila, že hodnotenie vložené do systému vypracovala ona osobne. „Z toho vyplýva, že nezrovnalosť 94 a 84 bodov bola obsiahnutá v pôvodnom hodnotení od hodnotiteľky a nebola upravovaná pracovníkmi ministerstva,“ uviedol rezort školstva.

Na nezrovnalosti počtu bodov poukázala Remišová začiatkom februára. Podľa nej hodnotiteľ pridelil projektu body za všetky hodnotené parametre v štyroch tabuľkách. Správne ich sčítal a pridelil 84 bodov, ale na prvej strane hodnotenia niekto pri všetkých štyroch skupinách kritérií zvýšil počet bodov a celkový súčet bodov tak zvýšil na 94.

Milióny eur tridsiatim firmám

Ministerstvo školstva pridelilo v decembri minulého roka 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja.

Začiatkom januára upozornil poslanec NR SR Branislav Gröhling za stranu Sloboda a Solidarita, že stimuly dostali aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku.

Poslanec za liberálov poukázal aj na to, že niektoré firmy, ktoré stimuly získali, neboli zapísané v Registri partnerov verejného sektora. Podľa Lubyovej sa tieto spoločnosti do registra dodatočne zaregistrovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingMartina LubyováVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRNKÚ Najvyšší kontrolný úradOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita