V deň, keď sa lídri členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) stretávajú v Londýne na summite tejto organizácie, pričom medzi viacerými z nich panujú napäté vzťahy, sa do aliancie s veľkou vervou obulo aj Rusko. Odmietavé a posmešné stanovisko k summitu a k celej činnosti aliancie vydal v utorok najprv hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, a neskôr aj jeho šéf, ruský prezident Vladimir Putin.
Produkt studenej vojny
Podľa Peskova Moskva sleduje summit v Londýne „s veľkou pozornosťou“, no podľa jeho ďalších slov si od neho nesľubuje nič pozitívne.
Domáce násilie by malo byť v Rusku opäť trestné, skupina poslancov predstavila návrh zákona
„NATO je produktom éry konfrontácie, éry studenej vojny,“ vyhlásil Peskov a dodal, že Rusko sa do tohto obdobia údajne už nechce vrátiť. „Aliancia, ktorá bola vytvorená a vybudovaná konfrontačnou ideológiou, nemôže priniesť nič iné ako konfrontáciu,“ mieni Peskov.
Putin zopakoval známu pozíciu Moskvy, že prípadné ďalšie rozširovanie NATO, či zväčšovanie jeho vojenských kapacít, predstavuje ohrozenie pre národnú bezpečnosť Ruska. Činnosť aliancie navyše podľa Putina nezodpovedá „rapídne sa meniacej globálnej situácii“.
Bipolárny svet neexistuje
Putin sa posťažoval, že NATO údajne odmietlo ruskú ponuku na spoluprácu vo viacerých oblastiach vrátane boja proti medzinárodnému terorizmu či boja proti šíreniu zbraní hromadného ničenia. NATO sa podľa neho k Rusku „zle správalo“ a odmietlo brať ohľad na obavy Ruska.
Nedôverujte Putinovi, varoval Európu režisér Sencov pri preberaní Sacharovovej ceny
Podľa mnohých predstaviteľov členských krajín NATO je to naopak Rusko, kto bráni bližšej spolupráci, keďže sa v rozpore s realitou stále považuje za jeden z mocenských pólov dvojpólového svetového poriadku, ktorý už neexistuje.
Ruské vedenie túto novú situáciu odmieta akceptovať a rozohráva proti Západu ďalšie mocenské hry vrátane snahy o ovplyvňovanie volieb v západných krajinách a kybernetickej vojny.