Stavbami na vodných tokoch narúšame migráciu rýb a takto prichádzame o populácie rýb, ktoré boli pre naše rieky v minulosti typické.
Uviedla to Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR, ktorá si túto problematiku pravidelne pripomína pri príležitosti Svetového dňa migrácie rýb.
Jednou z možností, ako obnoviť migračnú priechodnosť toku je budovanie rybovodov.
Náhradný vodný prúd
„Rybovod je stavba náhradného vodného prúdu, ktorá umožňuje rybám a ďalším vodným živočíchom bezpečne prekonať migračnú bariéru. Rybovody umožňujú každoročnú protiprúdovú neresovú migráciu sťahovavých druhov rýb na neresiská vo vyšších úsekoch tokov, odkiaľ sa po nerese opäť vracajú späť dole tokom,“ ozrejmil Juraj Hajdú, hydrobiológ zo ŠOP SR.
ŠOP SR po spolupráci s partnermi v meste Martin predstavila aj jeden takýto úspešný projekt. Príkladom spriechodnenia vodných stavieb je aj bystrinný rybovod na rieke Turiec v intraviláne mesta Martin.
Obhospodarovanie lesa je najlepšia možná stratégia v čase klimatickej zmeny, zhodli sa európski lesníci (foto)
Bohuš Cintula, tajomník Slovenského rybárskeho zväzu uviedol, že rybovod slúži na spriechodnenie dolnej hate, ktorá je prvou významnou priečnou stavbou na toku len 7,5 kilometra od jeho zaústenia do Váhu.
„Približne 250 m dlhý rybovod bol realizovaný ako bezprepážková vnútrokorytová bystrinná rampa. Vodné prostredie rybovodu umožňuje migráciu pôvodných druhov rýb lipňového pásma. Pre väčšie druhy rýb vrátane hlavátky slúži hlbočina s väčšími rýchlosťami vody, pre menšie jedince a slabšie druhy rýb je pri brehu vytvorené plytšie prostredie s pomalšou vodou,“ spresnil Cintula.
Realizovali aj ichtyologický monitoring
Na overenie funkčnosti a priechodnosti rybovodu bol realizovaný aj ichtyologický monitoring. Uviedol Miroslav Bielik zo Slovenského vodohospodárskeho podniku a dodal, že im poskytol cenné informácie o migrácii rýb.
„Na základe metódy „čipovania“ rýb bola potvrdená pomerne vysoká kvalitatívna i kvantitatívna účinnosť, čo poukazuje na dobrú priechodnosť rybovodu. Monitoring bol navyše doplnený aj o kamerové záznamy. Spomedzi označených druhov rýb, dokázateľne prekonalo celú trasu rybovodu až 85 % druhov, čím sa potvrdila jeho vysoká účinnosť,“ vysvetlil Bielik s tým, že vybudovaný rybovod bude pomáhať prepojeniu populácií rýb medzi riekou Turiec a riekou Váh.
Môžu sa prepojiť až tri územia
Zoologička Stanislava Pekarová zo Správy Národného parku Veľká Fatra doplnila, že opatrenia na odstraňovanie migračných bariér, vyplývajú aj z Programu opatrení Vodného plánu SR na roky 2022 – 2027.
„Jedným z množstva takýchto opatrení je i spriechodnenie hornej hate na toku Turiec, ktoré je v štádiu prípravy. Spriechodnenie bariér v dolnej časti rieky Turiec v meste Martin, umožní migráciu pôvodným druhom rýb medzi riekami Turiec a Váh. V prípade spriechodnenia Krpelianskej priehrady bude zabezpečená kontinuita aj s riekou Orava. Prepojili by sa tak až 3 územia európskeho významu, ktoré majú spoločný predmet ochrany, a to hlavátku podunajskú,“ spresnila na záver Pekarová.