- aktualizované 7. januára, 15:34
Od začiatku lovu vlka dravého na Slovensku 1. januára boli zaznamenané minimálne tri odstrely. Poslankyňa a podpredsedníčka výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová (PS) na utorkovej tlačovej konferencii poukázala na otáznu legálnosť tohto procesu.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR povolilo odstrel vlka až 31. decembra 2024, pričom podľa Stohlovej predstavitelia rezortu nevedeli obhájiť svoje rozhodnutie. Stohlová kritizovala ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča a štátneho tajomníka Filipa Kuffu.
Predpisy nie sú totožné
„Pri odstrele vlka sa im podarilo zabrať aj legislatívny proces, keďže bolo potrebné upraviť tri predpisy pre jeho povolenie. Museli upraviť vyhlášku ministerstva životného prostredia, vyhlášku ministerstva pôdohospodárstva a vydať rozhodnutie o určení kvóty na lov. Tieto tri predpisy musia byť zosúladené, lebo poľovníkom určujú, na akom území vlka môžu legálne loviť. Ministri však ani toto nezvládli,” uviedla Stohlová s tým, že vyhláška ministerstva životného prostredia vyšla na poslednú chvíľu a rezort pôdohospodárstva to nestihol vôbec.
Ministerstvo životného prostredia spustilo 15-dňový lov vlkov, ochranári hovoria o masakri pre úzku skupinu vyvolených
Problém spôsobila aj mapa Slovenska, kde sú zobrazené územia pre lov vlka. Predpisy teda nie sú totožné a každý určuje iné územie, na ktorom je vlka povolené loviť, pripomenula Stohlová.
Trofejový lov
„Mapa, ktorú zverejnili dodatočne, je takmer nepoužiteľná. Ale hlavne je v nej aj viacero chýb pri vyznačovaní území európskeho významu, v ktorých nie je možné vlka loviť. Výsledkom tohto babráctva môže byť odstrel vlka aj na jasne protizákonných miestach. Poľovník tak môže spáchať priestupok a čeliť aj odňatiu zbrojného preukazu. A chyby v mape môžu mať následky pre Slovensko pre porušenie smernice Európskej únie,” upozornila poslankyňa PS.
Slovenskí vedci sa spojili v boji za ochranu vlkov, podľa odborníkov plošný odstrel nie je riešenie
Europoslanec Michal Wiezik ostro kritizuje postupy slovenských orgánov v súvislosti s ochranou prírody, najmä čo sa týka povolenia trofejového lovu. „Nejde o záujmy ochrany prírody, ale o cynické umožnenie trofejového lovu, ku ktorému priamo vyzýva štátny tajomník Filip Kuffa,“ vyhlásil Wiezik.
Porušovanie pravidiel
Argumentuje, že povolený plošný odstrel nesúvisí so škodami spôsobenými vlkom na hospodárskych zvieratách a poukazuje na širší problém pytliactva, ktoré údajne zahŕňa aj rysy, vydry a bobry. Podľa Wiezika sa situácia stáva obrovským problémom nielen pre chránené územia a rozvoj regiónov, ale aj pre dodržiavanie európskych noriem v oblasti ochrany prírody.
Ochranári vyzývajú envirorezort na stiahnutie návrhu vyhlášky povoľujúcej lov vlkov, podali hromadnú pripomienku
„Už teraz vzniká podozrenie, že vlky sú lovené v rámci chránených území, kde sme povinní zabezpečiť ich celoročnú ochranu,“ zdôraznil europoslanec. Wiezik tiež kritizoval Štátnu ochranu prírody SR za nedostatočnú komunikáciu, a obviňuje ju z možného porušovania pravidiel. „Vyzývame ich preto, aby zverejnili podrobnú dokumentáciu týkajúcu sa úlovkov vlkov v aktuálnej poľovnej sezóne,“ uzavrel Wiezik.
Vyhláška určuje lokality, kde je lov vlka možný
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR presadilo novú vyhlášku, ktorá má zaviesť racionálny manažment populácie vlka dravého na Slovensku. Tento krok reaguje na debaty na pôde EÚ a vzory z iných členských štátov, kde populácia vlka vykazuje priaznivý stav a mierne stúpajúci trend. Envirorezort spresnil, že vyhláška určuje lokality, kde je lov vlka možný. Zároveň upozornil, že územia európskeho významu a de facto aj národné parky sú vyňaté z kvótového plošného lovu vlka.
„Podobné pravidlá na lov vlka platili na Slovensku aj v minulosti. Navyše území, kde je v súčasnosti zakázané loviť vlka, je viac ako pred rokom 2021,“ spresnilo MŽP SR. Ministerstvo taktiež odmieta hystériu, ktorú šíri Progresívne Slovensko, a upozorňuje, že nikto nevolá po plošnom love vlka.
„Jediný, kto zavádza verejnosť, ale aj poľovníkov, je Progresívne Slovensko,“ tvrdí ministerstvo.
Populácia vlka na Slovensku vykazuje stúpajúci trend
Ako uviedlo MŽP SR, podľa viacerých odborných štúdií populácia vlka na Slovensku vykazuje stúpajúci trend. Napríklad DNA analýza Karlovej Univerzity odhaduje početnosť vlka dravého za zimnú sezónu 2018/2019 na 611 jedincov, pričom v roku 2023 je odhadovaná od 674 do 763 jedincov.
Farmári a chovatelia oviec a kôz upozorňujú na narastajúce škody spôsobené vlkom. Podľa Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku počet útokov neustále rastie. Údaje o škodách poskytujú okresné úrady, ktoré patria pod Ministerstvo vnútra SR.
„Vlci spôsobujú významné škody aj v rámci celej EÚ. Medializované informácie uvádzajú, že v EÚ vlci ročne zabijú viac ako 65-tisíc kusov dobytka. Preto európske inštitúcie a členské štáty, vrátane Slovenska, zvažujú zmeny v legislatíve na účinný manažment populácií vlka a medveďa,“ objasnilo MŽP SR.