Takmer 20 percent žien zažilo fyzické a viac ako sedem percent sexuálne násilie.
Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré pri príležitosti sobotného Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách podpísala prezidentka Zuzana Čaputová a niekoľko desiatok ďalších osobností.
Päťdesiatdva žien zaplatilo životom
Podľa policajných štatistík za ostatných šesť rokov ženy tvorili 86 percent obetí trestného činu týrania blízkej osoby, dve tretiny obetí závažného vyhrážania a 90 percent obetí trestného činu znásilnenia a sexuálneho násilia.
Za toto obdobie prišlo o život 52 žien, ktoré zavraždil alebo zabil ich partner.
„Fyzické, psychické, sexuálne alebo ekonomické násilie páchané na ženách a dievčatách vychádza z presvedčenia násilníka, že má právo správať sa nadradene, ponižovať alebo kontrolovať ženu či dievča využívajúc násilie. Násilník nepovažuje ženu za rovnocennú v právach a dôstojnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Násiliu na ženách sa podľa signatárov darí, ak ho spoločnosť toleruje či dokonca ospravedlňuje.
Útoky na angažované ženy
„Nedá sa mu zabrániť, ak je prístup k spravodlivosti a pomoci komplikovaný a zdĺhavý. Posilňuje ho, keď ženy čelia ekonomickým nerovnostiam a chudobe, ktorá im znemožňuje násilníkov opustiť. A podporuje ho agresivita vo verejnom priestore a útoky na angažované ženy, ktoré čelia verbálnym útokom, vyhrážkam fyzickým násilím a znásilnením,“ konštatuje vyhlásenie.
Bojkot „nepriateľských médií“ obhajoval Fico aj v Prahe, neverí ani správam o intervencii Čaputovej (foto)
Signatári na druhej strane akceptujú, že na Slovensku žije mnoho žien, mužov, dievčat a chlapcov, ktorí považujú za samozrejmé, že násilie na ženách v akejkoľvek podobe je neakceptovateľné.
„Môže nás byť viac, keď pôjdeme príkladom – našimi každodennými postojmi a rezolútnym hlasom za to, aby dievčatá a ženy na Slovensku mohli žiť svoje životy bez násilia a v rovnoprávnosti,“ dodali.