Vedcom zo Slovenskej akadémie vied sa podarilo namiešať nový biodegradovateľný a kompostovateľný polymérny plast

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vedec, vedkyna, veda
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Vedcom zo Slovenskej akadémie vied (SAV) sa podarilo namiešať nový biodegradovateľný a kompostovateľný polymérny plast.

Informovala o tom SAV a priblížila, že jeho podstatou je nový kompatibilizátor zo skupiny kvapalných kaučukov.

Náhrada plastov na báze ropy

Podľa SAV je veľmi dôležité prinášať riešenia udržateľnosti, podporovať rast recyklačného priemyslu a používanie biopolymérov ako náhradu plastov na báze ropy. Na nové riešenie je podaná národná patentová prihláška.

Profesor Ivan Chodák z Ústavu polymérov SAV vysvetlil, že pri použití nového typu kompatibilizérov vedia vytvoriť biodegradovateľné polymérne zmesi na báze radu biodegradovateľných plastov s obsahom termoplastického škrobu až 50 percent.

„Úžitkové vlastnosti týchto zmesí prevyšujú mechanické vlastnosti polyetylénu ako najpoužívanejšieho plastu pre obalové fólie, a to pri výrobnej cene, ktorá vie byť dokonca nižšia v porovnaní s plastami na báze fosílnych palív,“ priblížil Chodák.

SAV spresnila, že aktuálne prestavuje využitie biodegradovateľných plastov niečo vyše jedného percenta z celkového objemu aplikácií plastov. Je to zapríčinené najmä ich výrazne vyššou cenou oproti plastom vyrábaných z fosílnych zdrojov.

Materiál má lepšiu pevnosť

„Jedným z možných riešení zvýšenia ich ekonomickej konkurencieschopnosti je príprava zmesí s lacnými polymérnymi zložkami, pričom sa pozornosť venuje najmä škrobu, väčšinou vo forme termoplastickej modifikácie,“ doplnila SAV.

Chodák ďalej podotkol, že nový plast s termoplastickým škrobom prináša súčasne možnosť zníženia materiálových nákladov na výrobu fólií a má lepšie mechanické vlastnosti, najmä pevnosť.

„Nesmierne nás teší, že po vyše 20 ročnom výskume biodegradovateľných materiálov prinášame ďalšie nové riešenie, ktoré prinesie úžitok pre spoločnosť a udržateľnosť pre ďalšie generácie,“ dodal Chodák.

Na vývoji nepracovali sami

SAV informovala, že na vývoji receptúry významne podieľala aj firma Novplasta s. r. o. Šenkvice, a to najmä testovania receptúr v poloprevádzkovom rozsahu pre vyfukované fólie.

SAV súčasne ponúka priemyselným partnerom možnosť diskutovať o možnostiach využitia pre priemyselné aplikácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Chodák
Firmy a inštitúcie Novplasta s. r. o. ŠenkviceSAV Slovenská akadémia vied