Štvrtý slovenský satelit GRBBeta úspešne odštartoval svoju misiu. V utorok 9. júla raketa Ariane 6 úspešne začala svoj prvý let z európskeho kozmodrómu Guiana Space Centre vo Francúzskej Guyane.
Štart tejto rakety bol dôležitým míľnikom pre Európsku vesmírnu agentúru (ESA). Ako informovalo slovenské ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže, ktoré projekt finančne podporilo, išlo o prvý let novej nosnej rakety, ktorá bola v rámci vesmírneho programu ESA. Odštartovaním rakety sa začala nová éra vesmírnych letov.
Projekt realizovala Technická univerzita
„Vedecký tím nadviazal s družicou GRBBeta prvý kontakt o 23:03, čo potvrdilo úspešný štart rakety Ariane 6. Následne začalo preverovanie funkčnosti subsystémov družice, vrátane otvorenia antén, kontroly batérie a jej dobíjania, teplôt družice a solárnych panelov, a efektívnosti chladiča kamery. Podarilo sa zapnúť GPS a GRB detektor. Počas nasledujúcich preletov bude pokračovať testovanie systémov a merania na overenie správnej funkcie družice GRBBeta, vrátane merania gama zábleskov a oživenia UV kamery,“ informoval rezort.
Starliner s posádkou dorazil k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Let skomplikoval únik hélia (video)
Projekt realizovala Technická univerzita v Košiciach a Letecká fakulta v spolupráci s niekoľkými zahraničnými partnermi. Dodávateľom platformy družice bola spoločnosť Spacemanic.
Zviditeľnenie Slovenska
ESA poskytla Slovensku, pri príležitosti pridruženia našej krajiny do agentúry v októbri 2022, možnosť bezplatného štartu na prvej misii Ariane 6. Takýto krok podľa ministerstva zviditeľnil Slovensko, ale aj ušetril finančné náklady, ktoré sú spojené s vynesením družice na obežnú dráhu Zeme.
„Takýto ,nízko-nákladový´ štart spravil vesmírny výskum oveľa dostupnejším a umožnil Slovensku vykonávať významné vedecko-výskumné projekty v oblasti astrofyziky,“ doplnil rezort.
Najväčší záblesk gama žiarenia
Satelit GRBBeta tak nadväzuje na úspešnú misiu družice GRBAlpha, ktorá od marca 2021, čo bol dátum jej vypustenia, objasnila viac ako 140 gama zábleskov. O rok neskôr v októbri pozorovala najväčší záblesk gama žiarenia GRB 221009A.
„Úspešné vypustenie slovenského satelitu GRBBeta na historickej misii Ariane 6 je nesmierne dôležitým míľnikom pre slovenský vesmírny výskum. Tento projekt, ktorý vznikol za podpory nášho ministerstva, ukazuje, že Slovensko dokáže prispieť k medzinárodnej vedecko-výskumnej spolupráci na najvyššej úrovni. Veríme, že úspechy našich vedcov a inžinierov budú motiváciou pre mladé talenty a že aj v budúcnosti budeme svedkami podobných úspechov,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).