Vesmírna loď Starliner spoločnosti Boeing vo štvrtok večer dorazila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kam po prvý raz priviezla astronautov. Kapsula s Butchom Wilmoreom a Suni Williams amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa spojila so stanicou vo výške 420 kilometrov nad Indickým oceánom, čím vyvrcholil viac ako jeden dramatický deň od štartu prvého letu Starlinera s posádkou.
Sonda Voyager 1 má problémy s komunikáciou. Náprava najvzdialenejšej ľudskej sondy od Zeme môže trvať týždne
Už pri štarte mala vesmírna loď menší únik hélia. Predstavitelia Boeingu a NASA si boli istí, že dokážu riadiť pohonný systém napriek problémom a že ďalšie úniky sú nepravdepodobné. O niekoľko hodín neskôr sa však objavili ďalšie dva úniky a pri spojení ďalší.
Americký lunárny modul Odysseus pristál na povrchu Mesiaca (fotografie)
Okrem toho päť z 28 trysiek kapsuly prestalo fungovať. Astronautom sa podarilo reštartovať štyri z nich, čím poskytli dostatočnú bezpečnostnú rezervu na pokračovanie. Dovtedy však Starliner premeškal prvú možnosť dokovania a ďalšiu hodinu krúžil popri stanici, kým sa mohol spojiť.
Podľa vedúceho komerčného programu NASA s posádkami Stevea Sticha problémy s tryskami nesúvisia s únikom hélia. Pokiaľ ide o ďalší let, „máme v našej súprave niekoľko nástrojov, ako to zvládnuť,“ povedal Stich. Už skôr počas dňa predstavitelia zdôrazňovali, že úniky hélia nepredstavujú hrozbu pre astronautov alebo misiu a na návrat majú dostatočnú zásobu.
Boeing plánuje mať Starliner na ISS prinajmenšom osem dní a potom ho naviesť na pristátie v západných Spojených štátoch.