Planét s vodou je možno oveľa viac než si vedci mysleli, konštatuje recenzovaná štúdia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
vesmír, galaxia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vedci odhadujú, že jedna kamenná planéta na každú hviezdu v našej galaxii by mohla obsahovať tekutú vodu, ktorá je kľúčom k životu.

Konštatuje to recenzovaná štúdia zverejnená v časopise Nature, ktorú predstavil americký planetárny vedec Lujendra Ojha na Goldschmidtovej konferencii o geochémii vo francúzskom meste Lyon. Konferencia sa začala 9. júla a potrvá do 14. júla.

Jedna planéta na sto hviezd

Pred zverejnením najnovšej štúdie si vedci mysleli, že na zhruba sto hviezd pripadá len jedna planéta s tekutou vodou. Podľa odhadov vedcov je v našej galaxii 100 až 400 miliárd hviezd. Informuje o tom portál euronews.com.

Štúdia sa sústredila na planéty obiehajúce okolo najbežnejších typov hviezd čiže červených trpaslíkov, ktoré tvoria 70 percent hviezd v galaxii Mliečna cesta. Ide o malé hviezdy, ktoré sú podstatne chladnejšie ako Slnko, okolo ktorého obieha naša Zem.

Modelovali vznik a udržanie vody

„Modelovali sme možnosť vzniku a udržania sa tekutej vody na planétach obiehajúcich okolo červených trpaslíkov, ale uvažovali sme len o teple generovanom planétou,“ povedal Ojha.

„Zistili sme, že keď sa zvažuje možnosť tekutej vody vytvorenej rádioaktivitou, tak je pravdepodobné, že vysoké percento týchto planét môže mať dostatok tepla na udržanie tekutej vody – podstatne vyššie percento, ako sme si mysleli,“ dodal planetárny vedec.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lujendra Ojha