Laureáti ocenenia Vedec roka 2022 sú už známi. Päť výnimočných slovenských osobností pôsobí v oblasti matematiky, techniky, chémie, strojárskych technológií, informatiky a umelej inteligencie. Informuje o tom v tlačovej správe Odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, ktoré nad podujatím prevzalo záštitu.
Už 26. ročník podujatia sa uskutočnil v utorok v priestoroch Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Jeho cieľom je profesionálne a spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života, ako aj najlepšie dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku.
Vyhlasovateľmi ocenenia sú Centrum vedecko-technických informácií (CVTI) SR, Slovenská akadémia vied (SAV) a Zväz slovenských vedeckotechnických spoločností (ZSVTS).
Slovensko má kvalitné vedkyne a vedcov
Hodnotiaca komisia, ktorú tvorili zástupcovia vyhlasovateľov podujatia, vyberala laureátov spomedzi 62 nominovaných vedeckých osobností. Ocenenia za významné dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku sa odovzdávali v piatich kategóriách.
Vedcom roka 2020 sa stal Imrich Barák, ocenenie získal za výsledky v oblasti fyziológie baktérií
„Centrum vedecko-technických informácií dlhodobo nielen propaguje a popularizuje vedu, techniku, výskum a inovácie odbornej i laickej verejnosti, ale výraznou mierou sa podieľa aj na presadzovaní princípov otvorenej vedy a otvoreného prístupu k vede,“ uviedol generálny riaditeľ CVTI Ján Kyselovič, ktorý ešte dodal, že centrum svojimi aktivitami neustále zlepšuje vnímanie vedy a techniky a ich významu v rámci celej spoločnosti.
„Dostali sme množstvo nominácií a na základe toho môžem konštatovať, že máme na Slovensku zanietené vedkyne a vedcov, ktorí dosahujú vo svojich odboroch významné výsledky,“ povedal predseda hodnotiacej komisie Peter Samuely.
Ocenenia v piatich kategóriách
V jednotlivých kategóriách získali ocenenie za rok 2022 tieto osobnosti:
Kategória Vedec roka: Martin Škoviera, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, UK v Bratislave. Ocenenie získal za použitie inovatívnych matematických metód a publikovanie prelomových výsledkov o niekoľkých dôležitých a dlhodobo otvorených hypotézach týkajúcich sa cyklov a pokrytí v teórii grafov.
Kategória Mladý vedecký pracovník: Michal Májek, Prírodovedecká fakulta, UK v Bratislave. Ocenenie získal za významné medzinárodné uznanie a potenciálny prínos výskumu v oblasti chemickej katalýzy s piezoelektrickými materiálmi.
Kategória Inovátor roka: Vladimír Cviklovič, Technická fakulta, SPU v Nitre. Ocenenie získal za významný prínos v riadiacich a navigačných algoritmoch pre oblasť autonómnej mobilnej robotiky pretavený do dvoch funkčných prototypov autonómnych mobilných robotov.
Kategória Technológ roka: Marek Vrabeľ, Strojnícka fakulta, TU v Košiciach. Ocenenie získal za zabezpečenie komplexnej technologickej prípravy výroby a samotnej výroby jedinečných dielcov pre letecký, vesmírny a jadrový priemysel.
Kategória Osobnosť medzinárodnej spolupráce: Mária Bieliková, Kempelenov inštitút inteligentných technológií. Ocenenie získala za jedinečný prínos k rozvoju a zviditeľneniu slovenskej vedy na medzinárodnej úrovni v oblasti umelej inteligencie, zapájanie sa do vedeckých projektov Horizontu Európa a založenie Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií s medzinárodným presahom.
„Verím, že aj v budúcnosti budeme pre odbornú verejnosť rovnocenným partnerom, ktorý neustále reflektuje na aktuálne riešené potreby našej spoločnosti,“ doplnil generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR Ján Kyselovič a dodal, že sa budú zaoberať aj otázkou rodovej rovnosti a jej riešenia v spoločenskej praxi či potrebou riešenia otázky etického správania sa vo vede a výskume.