Vedci zo SAV vyrobili prototyp veľkokapacitnej čističky vzduchu, ktorá likviduje baktérie a vírusy horúcim vzduchom (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ventilácia vzduchu
Veľkokapacitná čistička môže je využiteľná v rôznych priestoroch. Foto: ilustračné, Getty images

Virológovia a materiáloví vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) vyrobili prototyp veľkokapacitnej čističky vzduchu, ktorá využíva na likvidáciu baktérií a vírusov horúci vzduch.

V prístroji sa neuchovávajú filtračné materiály, ktoré by mohli zachytávať patogény, a neprodukuje ani škodlivé žiarenie či ozón. Prístroj pracuje na princípe ohrevu vzduchu na vysokú teplotu, a to za krátky čas.

Vyššia teplota skracuje čas

Do jeho vývoja sa zapojili Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i. a Biomedicínske centrum SAV, v. v. i. Uvádza to v tlačovej správe SAV.

„Pri čistení vzduchu sme limitovaní. Môžeme použiť UV žiarenie alebo ísť chemickou cestou, ale tieto metódy sú pri väčších priestoroch málo účinné. Jednou z najefektívnejších ciest inaktivácie vírusu je práve tepelné zohrievanie,“ vysvetlil Juraj Kopáček, riaditeľ Virologického ústavu BMC SAV, v. v. i.

Dodal tiež, že zvyšovaním teploty môžeme skrátiť čas zneškodnenia vírusu. Pri teplotách nad sto stupňov možno hovoriť o sekundách.

Nehlučná a nenáročná na údržbu

Čistička je schopná pracovať autonómne a nepretržite. Má nízku hlučnosť a malé nároky na údržbu. Neobsahuje ani komponenty či filtre, ktoré majú obmedzenú životnosť.

Spôsob, akým čistička pracuje, nie je nebezpečný pre človeka a nevedie k prehrievaniu vzduchu, ani k jeho vysúšaniu. Zariadenie má nízke energetické nároky a veľkú prietokovú kapacitu.

Je využiteľné napríklad v športových halách, školách, nemocničných zariadeniach alebo koncertných sálach, teda v uzavretých priestoroch, kde sa pohybuje väčšie množstvo ľudí a vzduch je potrebné prečisťovať v krátkych časových rozostupoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Kopáček
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied